blog

Układ równań z parametrem do wyznaczenia

Krystian

Założyciel i szef serwisu eTrapez.

Magister matematyki Politechniki Poznańskiej. Korepetytor matematyki z wieloletnim stażem. Twórca Kursów eTrapez, które zdobyły ogromną popularność wśród studentów w całej Polsce.

Mieszka koło Szczecina. Lubi spacery po lesie, plażowanie i piłkę nożną.


Układ równańOblicz ‘a’ w powyższym układzie wiedząc, że jest on sprzeczny.

Zamiast schematycznie rozpoczynać liczeniem rzędu macierzy głównej, wyznaczmy rząd macierzy uzupełnionej:

Rząd macierzy uzupełnionej…jest on równy dwa, bo w tej macierzy można wyodrębnić niezerowy wyznacznik drugiego stopnia (a większego już nie da rady):

Wyodrębniony wyznacznik drugiego stopniaRząd macierzy uzupełnionej jest więc równy 2.

Zastosowanie twierdzenia Kroneckera-Capellego

Jaki powinien więc wyjść rząd macierzy głównej? Wiemy, że układ jest sprzeczny, a z twierdzenia Kroneckera-Capellego wiemy, że będzie on sprzeczny, kiedy rząd macierzy głównej będzie różny od rzędu macierzy uzupełnionej. Wiemy też, że rząd macierzy głównej jest zawsze mniejszy lub równy od rzędu macierzy uzupełnionej (macierz główna zawiera się w uzupełnionej). Czyli rząd macierzy głównej powinien wyjść 1 albo 0 (żeby był różny od rzędu macierzy uzupełnionej).

Rząd macierzy głównej równy będzie:

Rząd macierzy głównejWidzimy, że nie będzie on na pewno równy 0 (tylko i wyłącznie rząd macierzy zerowej równy jest 0) – powinien więc on być równy 1. Rząd będzie równy jeden, kiedy wiersz pierwszy i drugi będą proporcjonalny (wtedy jeden z nich wykreślimy). Widać, że wiersz pierwszy przemnożony przez dwa daje wiersz drugi, jeśli tylko a równe będzie 8.

Zatem szybko i bez wielkich obliczeń dochodzimy do odpowiedzi:

a=8

Jedna z wielu opinii o naszych Kursach...

Szczerze powiedziawszy nie żałuję dokonanego wyboru. Przy pomocy tych kursów nie ma zagadnień, których nie dałoby się zrozumieć, ponieważ wszystko jest świetnie tłumaczone, a potem materiał można przećwiczyć na zadaniach i kończąc dany kurs ma się pewność, że ma się wszystko opanowane na 100%. Reasumując jak najbardziej polecam kursy Etrapeza

Szukasz korepetycji z matematyki na poziomie studiów lub szkoły średniej? A może potrzebujesz kursu, który przygotuje Cię do matury?

Jesteśmy ekipą eTrapez. Uczymy matematyki w sposób jasny, prosty i bardzo dokładny - trafimy nawet do najbardziej opornego na wiedzę.

Stworzyliśmy tłumaczone zrozumiałym językiem Kursy video do pobrania na komputer, tablet czy telefon. Włączasz nagranie, oglądasz i słuchasz, jak na korepetycjach. O dowolnej porze dnia i nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój komentarz będzie dostępny publicznie na naszej stronie razem z powyższym podpisem. Adres email nie będzie dostępny publicznie. Komentarz możesz zmienić, lub usunąć w każdej chwili. Dane osobowe zawarte w komentarzu i podpisie traktujemy zgodnie z naszą polityką prywatności.

 1. Renata pisze:

  a co w przypadku, gdy mamy rozwiązać układ w zależności od parametru, a ich jest dużo więcej:
  x + (p-2)y – 2pz = 4
  px + (3-p)y + 4z = 1
  (1+p)x + y + 2(2-p)z = 7

  ???

  1. Krystian Karczyński pisze:

   Witam, tutaj napisałem co nie coś ma ten temat:

   https://blog.etrapez.pl/macierze/rzad-macierzy-w-ukladach-rownan-liniowych-z-parametrem/

  2. Konrad pisze:

   Ta strona nie istnieje :<

  3. Krystian Karczyński pisze:

   Poprawiłem link, przepraszam.