Delta równa zero w całkach nieoznaczonych wymiernych

Rozkład na czynniki trójmianu kwadratowego

W całkach nieoznaczonych wymiernych zachodzi (często) konieczność rozkładu na czynniki trójmianu kwadratowego: . Robimy to oczywiście ze wzoru: , który działa wtedy, gdy increment greater than 0.

Całki wymierne i delta równa 0


Jak wygląda jednak ten dwumian, gdy delta równa jest konkretnie i dokładnie 0? Na przykład jak wyglądać będzie rozłożone na czynniki: ?

Czy może tak:  ?

Oczywiście nie… Ze szkoły średniej pamiętamy, że jeśli wychodził nam faktycznie jeden pierwiastek, ale był to pierwiastek podwójny. Zatem w naszym przykładzie można powiedzieć, że: , czyli trójmian kwadratowy rozłożony na czynniki wyglądać będzie tak:

Ma to spore konsekwencje w całkach nieoznaczonych wymiernych przy okazji rozkładu na ułamki proste.

Przykład

Weźmy przykład:

Rozbieramy na boczku sam ułamek bez całki, czyli piszemy:

Na dole wyciągamy x przed nawias:

Z trójmianu kwadratowego na dole liczymy deltę, wychodzi 0, oraz pierwiastek – wychodzi (-1). Rozkładając na czynnik uzyskujemy więc:

A rozkładając na ułamki proste:

Krystian Karczyński

Założyciel i szef serwisu eTrapez.

Magister matematyki Politechniki Poznańskiej. Korepetytor matematyki z wieloletnim stażem. Twórca pierwszych Kursów eTrapez, które zdobyły ogromną popularność wśród studentów w całej Polsce.

Mieszka w Szczecinie. Lubi spacery po lesie, plażowanie i kajaki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój komentarz będzie dostępny publicznie na naszej stronie razem z powyższym podpisem. Komentarz możesz zmienić, lub usunąć w każdej chwili. Administratorem danych osobowych podanych w tym formularzu jest eTrapez Usługi Edukacyjne E-Learning Krystian Karczyński. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w Polityce Prywatności.