fbpx

Warunek dostateczny istnienia ekstremum funkcji

Ekstrema Funkcji Wykład 7

Temat: Warunek dostateczny istnienia ekstremum funkcji (zmiana znaku pochodnej).

Streszczenie

Jak okazało się na poprzednim Wykładzie, samo to, że pochodna funkcji w punkcie równa jest 0 nie musi oznaczać, że sama funkcja osiąga w tym punkcie ekstremum. Tutaj powiemy więc sobie, jakie warunki wystarczą, aby funkcja osiągała w jakimś punkcie ekstremum.

Warunki wystarczające istnienia ekstremum

Załóżmy, że w pewnym otoczeniu punktu x_0 funkcja f \left(x \right) posiada pochodną skończoną f' \left( x \right):

  • Jeżeli w tym otoczeniu x_0 na lewo od x_0 wartości pochodnej funkcji są dodatnie, a na prawo od x_0 ujemne – wtedy funkcja przyjmuje maksimum w punkcie x_0
  • Jeżeli w tym otoczeniu x_0 na lewo od x_0 wartości pochodnej funkcji są ujemne, a na prawo od x_0 dodatnie – wtedy funkcja przyjmuje minimum w punkcie x_0

Istotnie, zgodnie z wprowadzonym na poprzednim Wykładzie Lematem o Monotoniczności Funkcji zmiana jeżeli pochodna funkcji przyjmuje wartości dodatnie, oznacza to, że funkcja jest rosnąca. Jeżeli zaś pochodna przyjmuje wartości ujemne, to znaczy, że funkcja   jest malejąca.

Jeżeli więc pochodna “zmienia znak”, to oznacza też zmianę monotoniczności funkcji , na przykład w przypadku 1.:

Pochodna na lewo od jest dodatnia, a na prawo ujemna. Oznacza to, że funkcja na lewo od   rośnie, a na prawo maleje. Musi to wyglądać więc jakoś tak:
Maksimum - warunek dostateczny istnieniaNa wykresie wyżej mamy wykres funkcji (u góry) i jej pochodnej . Widać, że w “lewym” otoczeniu punktu (zaznaczonym na niebiesko) pochodna przyjmuje wartości dodatnie, a funkcja jest rosnąca. W “prawym” otoczeniu punktu (zaznaczonym na czerwono) pochodna przyjmuje wartości ujemne, a funkcja jest malejąca.

Widać, że taka zmiana musi zawsze oznaczać istnienie maksimum w punkcie .

KONIEC

Pisząc tego posta korzystałem z…

1. “Rachunek różniczkowy i całkowy. Tom I.” G.M. Fichtenholz. Wyd. 1966.

Kliknij tutaj, aby przypomnieć sobie warunek konieczny istnienia ekstremum (poprzedni Wykład) <–

Kliknij tutaj, aby zobaczyć inny warunek wystarczający istnienia ekstremum funkcji w punkcie (następny Wykład) –>

Kliknij, aby powrócić na stronę z wykładami o badaniu przebiegu zmienności funkcji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój komentarz będzie dostępny publicznie na naszej stronie razem z powyższym podpisem. Komentarz możesz zmienić, lub usunąć w każdej chwili. Administratorem danych osobowych podanych w tym formularzu jest eTrapez Usługi Edukacyjne E-Learning Krystian Karczyński. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w Polityce Prywatności.


  1. Porsak2001 pisze:

    Jak zawsze super ! 🙂