fbpx
blog

2 Ciekawych Ludzi i 2 Ciekawe Strony o Matematyce

Krystian Karczyński

Założyciel i szef serwisu eTrapez.

Magister matematyki Politechniki Poznańskiej. Korepetytor matematyki z wieloletnim stażem. Twórca pierwszych Kursów eTrapez, które zdobyły ogromną popularność wśród studentów w całej Polsce.

Mieszka w Szczecinie. Lubi spacery po lesie, plażowanie i kajaki.


Blog eTrapez i moje Kursy są dla studentów. Na studiach kwestia dobrego opanowania wielu matematycznych zagwozdek ze szkoły średniej jest decydująca dla zaliczenia i zdania egzaminu.

Chciałem więc polecić Tobie 2 dobre serwisy, które pomogą “wygładzić”  braki na polu matematyki ze szkoły średniej.

Oba mają tą niezbędną cechę, że umożliwiają naukę selektywną – tzn. wiedząc, że potrzebujesz np. powtórzyć sobie wykresy funkcji trygonometrycznych nie musisz uczyć się jako “bonusu” twierdzenia sinusów, albo przewalać cały podręcznik z którejś tam klasy.

Obie strony – nieprzypadkowo chyba – to nie wielkie serwisy tworzone za duże pieniądze i kierowane przez zespół ludzi. Zupełnie przeciwne, należą do indywidualnych, skromnych i pełnych poświęcenia pasjonatów matematyki.

A więc bez dalszych wstępów, proszę Państwa, oto oni:

Jakub Grzegorzek1. matematyka.pisz.pl

Legendarna strona Jakuba Grzegorzek. Aktywna i wzbogacana od wielu lat. Znajdziesz na niej tony rozwiązanych krok po kroku przykładów i zadań. Ma bardzo czytelną nawigację – nie rozpraszając uwagi kilkoma kliknięciami na pewno dotrzesz do tego, czego akurat potrzebujesz. Fantastycznie działają też linki w artykułach – analizując przykład możesz od razu sięgać do potrzebnych teoretycznych twierdzeń i definicji.

Do treści w formie “pisanej” Kuba dodał także wiele swoich komentarzy video.

Wielkim atutem matematyka.pisz.pl jest istniejąca wokół serwisu, żywa społeczność. Pod każdym artykułem można znaleźć komentarze z dodatkowymi pytaniami, odpowiedziami na nie od innych użytkowników itp. Funkcjonuje też aktywne 24h “forum zadankowe” – gdzie można prosić o pomoc w rozwiązaniu konkretnego zadania, lub przypatrzyć się zadaniom innych.

Mi najbardziej podoba się wysiłek włożony przez Autora strony w to, żeby była ona wygodna dla użytkowników. Czyli wspomniana już wcześniej nawigacja, pozytywny minimalizm strony (naprawdę nacisk na treść i brak “rozpraszaczy”), wersje artykułów “do druku”, prosty edytor wzorów i formuła matematycznych dla każdego (a nie tylko administratora), edytor wykresów nawet (to naprawdę coś) itd., itd.

Na koniec jeszcze wspomnę, że strona jest całkowicie darmowa (Kuba zbiera tylko dobrowolne dotacje na serwer). i przypomnę adresy:

matematyka.pisz.pl

Kanał MatematykaPiszPl na Youtube

Damian Wziętek2. matematykatv.pl

Strona Damiana Wziętka. Damiana poznałem osobiście, jesteśmy z jednego miasteczka i mieszkamy jakieś 100-200 metrów od siebie (chyba, że coś się zmieniło…). Kilka lat temu, tworząc swoje własne serwisy internetowe – ja dla studentów, Damian dla szkół średnich – ze zdziwieniem “spotkaliśmy się” w sieci. Ze zdziwieniem, bo przecież serwisów matematycznych w Polsce nie jest tak dużo, a tutaj okazuje się, że dwa z nich są robione niezależnie przez dwóch chłopaków z sąsiedztwa 🙂

Damian Wziętek proszę Państwa zaczynając zrobił prawdziwą inwazję na Youtube, wypuszczając zyliony krótkich filmików, na których tłumaczy przy tablicy. Na dzisiaj jego filmiki mają ponad 2 miliony wyświetleń i ponad 3 tysiące subskrybentów.

Serwis matematykatv umożliwia nawigację po tym oceanie matematycznej wiedzy. Część filmików jest darmowa, a za część trzeba zapłacić parę złotych.

Przypomnię więc linki:

matematykatv

Kanał matematykatv na Youtube

I jeszcze pytanie do Ciebie.

Znasz jakieś ciekawe serwisy o matematyce? Podziel się z innymi w komentarzach!

Bestsellery

Kurs Mechanika - Statyka

Studia / Autor: mgr inż. Adam Kasprzak

39,00 

Kurs Statystyka

Studia / Autor: mgr Krystian Karczyński

39,00 

Kurs Równania Różniczkowe

Studia / Autor: mgr Krystian Karczyński

39,00 

Kurs Ekonometria

Studia / Autor: mgr Joanna Grochowska

39,00 

Zobacz wszystkie Kursy eTrapez

Szukasz korepetycji z matematyki na poziomie studiów lub szkoły średniej? A może potrzebujesz kursu, który przygotuje Cię do matury?

Jesteśmy ekipą eTrapez. Uczymy matematyki w sposób jasny, prosty i bardzo dokładny - trafimy nawet do najbardziej opornego na wiedzę.

Stworzyliśmy tłumaczone zrozumiałym językiem Kursy video do pobrania na komputer, tablet czy telefon. Włączasz nagranie, oglądasz i słuchasz, jak na korepetycjach. O dowolnej porze dnia i nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój komentarz będzie dostępny publicznie na naszej stronie razem z powyższym podpisem. Komentarz możesz zmienić, lub usunąć w każdej chwili. Administratorem danych osobowych podanych w tym formularzu jest eTrapez Usługi Edukacyjne E-Learning Krystian Karczyński. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w Polityce Prywatności.


 1. Statystyk pisze:

  Polecam forum o tematyce statystycznej statystycy.pl

  Pozdrawiam
  Bardzo ciekawa strona
  Marcin

  1. Katalog_X pisze:

   Jestem gimnazjalistą, który matematykę bardzo lubi i bardzo chciałby w tym kierunku … książki, to całym sercem polecam książki z serii “Impresje Matematyczne”

 2. antoni pisze:

  Myślę, że duży ruch w sieci związany z matematyką jest wynikiem przywrócenia obowiązku zdawania matematyki na maturze. I bardzo dobrze. Oby nie obniżać za bardzo poziomu na egzaminie.
  Pozdrawiam.

  1. Krystian Karczyński pisze:

   Dzięki za komentarz. Na pewno tak, ale dodałbym, że ruch w sieci zwiększa się galopująco praktycznie w każdej dziedzinie – od szydełkowania po matematykę wyższą 🙂

   Również mam nadzieję, że systematyczny (od kilkudziesięciu lat) spadek poziomu wymagań maturalnych osiągnie w końcu jakieś dno i wyhamuje…

 3. gall_anonim pisze:

  Tak naprawdę to w sieci można znaleźć bardzo dużo pomocnych stron z matematyki. Wszystko zależy tylko od Twoich potrzeb i oczekiwań. Równie dobrze w kwestii pomocy z matematyki sprawdzają się wszelkiego rodzaju fora matematyczne np. http://matma4u.pl i wiele innych.

  1. Krystian Karczyński pisze:

   To prawda, na czele oczywiście z: http://www.matematyka.pl/

 4. Mateo pisze:

  Warto chyba wspomnieć tutaj także o stronie

  e-zadania.pl

  Znajduje się tam kilka tysięcy filmików objaśniających rozwiązania zadań z poziomów podstawówka-matura. Godnym odnotowania jest fakt, że strona jest darmowa, a twórca tworzy i prowadzi ją ze środków z własnej kieszeni. Ostatnio był o nim reportaż w lokalnej gazecie.

  1. Krystian Karczyński pisze:

   Dzięki!

 5. Mateusz pisze:

  Witam. Znam strony, które Pan polecił. Są godne uwagi. Chciałbym również polecić serwis poświęcony matematyce:

  http://www.zadania.info

  Pomocny będzie w szczególności osobom przygotowujących się do matury. Na stronie mnóstwo zadań (najwięcej ze szkoły średniej właśnie). Bardzo ciekawy i ułatwiający życie wszystkim – generator arkuszy maturalnych (do wyboru do koloru, poziomy trudności, działy tematyczne, typy zadań).

  Pozdrawiam

  1. Krystian Karczyński pisze:

   No z tym generatorem to rzeczywiście jest moc, pamiętam jak jeszcze udzielałem korepetycji maturzystom, ile miałem z tym kłopotu, żeby znaleźć odpowiednie zadania w formie arkuszu.

   Dzięki, fajna strona!

  2. Kasia pisze:

   Ja głównie korzystam z jednej stronki matematycznej http://matfiz24.pl, którą stworzyli dwaj bracia: Marek i Paweł. Dosyć duża baza filmów z matematyki w gimnazjum i liceum, wiele nagrań wideo do egzaminu gimnazjalnego i matury – rzecz jasna wszystko z matematyki 🙂

  3. Marek Duda pisze:

   Dziękuję Kasia, że poleciłaś moją stronę matematyczną. Możesz skorzystać także z darmowej bazy filmów matematycznych na moim kanale YouTube:

   https://www.youtube.com/user/edudamarek

   Pozdrawiam Pana eTrapeza – wykonał kawał dobrej roboty dla studentów!

  4. MonitorFX pisze:

   Obydwie strony są godne polecenia. Jednak matematyka.pisz.pl chyba lepsza ze względu na brak rozpraszaczy…