fbpx
blog

Porada od Kartezjusza – nie rozumiesz? To ZATRZYMAJ SIĘ!

Krystian Karczyński

Założyciel i szef serwisu eTrapez.

Magister matematyki Politechniki Poznańskiej. Korepetytor matematyki z wieloletnim stażem. Twórca pierwszych Kursów eTrapez, które zdobyły ogromną popularność wśród studentów w całej Polsce.

Mieszka w Szczecinie. Lubi spacery po lesie, plażowanie i kajaki.


Jeżeli w szeregu badania naszego natrafimy na coś, czego nasz umysł dobrze pojąć  nie chce, należy się zatrzymać i powstrzymać od dalszego niepotrzebnego badania rzeczy następnych.

Kartezjusz, “Reguły do kierowania umysłem”

A jak to się ma do nauczania matematyki?

Słowa Kartezjusza pasują bardzo dobrze do nauczania matematyki. Na samym początku rozróżnijmy dwie sytuacje: taką, w której spieszysz się panicznie na kolokwium, które masz jutro rano i taką, w której chcesz po prostu i bez nerwów się nauczyć i mieć spokój, przejść do innych rzeczy.

Cały mój post odnosi się raczej do sytuacji numer 2.

Ucząc się napotykamy na rzeczy trudne, których nie rozumiemy. To naturalne. Gdyby było inaczej, nie nazywało by się to nauką. Nie jest rzeczą dobrą “przeskakiwanie” takich rzeczy. Dużo wydajniejsze jest zatrzymanie się na takiej rzeczy i dołożenie wszystkich wysiłków, żeby ją zrozumieć.

Zapytaj się kogoś. Zerknij do kilku książek. Wklep w Google.

W matematyce bardzo często jedno wynika z drugiego. Nie zrozumiesz, czym jest granica ciągu, to nie zrozumiesz już, czym jest granica funkcji (wg. Heinego przynajmniej, ale nie komplikujmy). Nie zrozumiesz, czym jest granica funkcji, to  nie zrozumiesz, co to jest pochodna. Nie zrozumiesz, co to jest pochodna, to nie zrozumiesz co to jest całka. Itd.

Nauka matmy stanie się jakąś ponurą torturą, katowaniem się poprzez wkuwanie setek przejść i wzorów na pamięć.

Przez “zrozumienie” nie mam na myśli super ścisłe wykucie definicji, ale “wyczucie”, czym co jest, opisanie swoimi słowami. Na przykład granice ciągu można rozumieć tak intuicyjnie i świetnie sobie radzić. Mając takie zrozumienie, formalna definicja wydaje nam się oczywista.

Bestsellery

Kurs Statystyka

Studia / Autor: mgr Krystian Karczyński

39,00 

Kurs Całki Nieoznaczone

Studia / Autor: mgr Krystian Karczyński

39,00 

Kurs Matura Podstawowa (Formuła 2023 i 2015)

Szkoła Średnia / Autor: mgr inż. Anna Zalewska

59,00 

Kurs Matura Rozszerzona (Formuła 2023 i 2015)

Szkoła Średnia / Autor: mgr inż. Anna Zalewska

59,00 

Zobacz wszystkie Kursy eTrapez

Szukasz korepetycji z matematyki na poziomie studiów lub szkoły średniej? A może potrzebujesz kursu, który przygotuje Cię do matury?

Jesteśmy ekipą eTrapez. Uczymy matematyki w sposób jasny, prosty i bardzo dokładny - trafimy nawet do najbardziej opornego na wiedzę.

Stworzyliśmy tłumaczone zrozumiałym językiem Kursy video do pobrania na komputer, tablet czy telefon. Włączasz nagranie, oglądasz i słuchasz, jak na korepetycjach. O dowolnej porze dnia i nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój komentarz będzie dostępny publicznie na naszej stronie razem z powyższym podpisem. Komentarz możesz zmienić, lub usunąć w każdej chwili. Administratorem danych osobowych podanych w tym formularzu jest eTrapez Usługi Edukacyjne E-Learning Krystian Karczyński. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w Polityce Prywatności.