blog

Rząd macierzy z parametrem

Krystian

Założyciel i szef serwisu eTrapez.

Magister matematyki Politechniki Poznańskiej. Korepetytor matematyki z wieloletnim stażem. Twórca Kursów eTrapez, które zdobyły ogromną popularność wśród studentów w całej Polsce.

Mieszka koło Szczecina. Lubi spacery po lesie, plażowanie i piłkę nożną.


Weźmy do policzenia rząd macierzy:

Rząd macierzy z parametrem

Rozwiązanie

Można się za to zabrać na klika sposobów, a najszybciej chyba będzie pomnożyć piątą kolumnę przez -1 i dodać do pierwszej, drugie, trzeciej i czwartej, uzyskując w ten sposób:

Rząd macierzy z parametrem po dodaniu piątej kolumny do pozostałychWeźmy teraz wyznacznik macierzy 4-tego stopnia:

Wyznacznik czwartego stopnia z parametremWyznacznik, którego wszystkie elementy poza główną przekątną są równe 0 jest równy iloczynowi elementów na głównej przekątnej (kiedyś to jeszcze wykażę któregoś dnia 🙂 ), zatem:

Obliczony wyznacznik czwartego stopniaWyznacznik ten jest różny od zera dla wszystkich a różnych od 1. Zatem dla takich a rząd naszej macierzy, który mamy obliczyć równy będzie 4 (bo można z niej wyodrębnić niezerowy minor 4 stopnia, a większego już się nie da).

A co z przypadkiem, w którym a=1. Uzyskamy wtedy rząd macierzy (wstawiam za a jedynkę):

Rząd macierzy z a=1A ten rząd równy jest 1 (można np. znowu podziałać piątą kolumną na pozostałe i wykreślić zerowe kolumny).

Zatem dla a różnego od 1 rząd macierzy równy jest 4, a dla a równego 1 rząd macierzy równy jest 1.

Jedna z wielu opinii o naszych Kursach...

Śmieszne pieniądze za porządny kurs, a wielu wykładowców tłumaczy bez pasji i nawet na konsultacjach im się nie chce dodatkowo tłumaczyć, a tutaj mogę kilka razy tego samego słuchać jak potrzebuje.

Szukasz korepetycji z matematyki na poziomie studiów lub szkoły średniej? A może potrzebujesz kursu, który przygotuje Cię do matury?

Jesteśmy ekipą eTrapez. Uczymy matematyki w sposób jasny, prosty i bardzo dokładny - trafimy nawet do najbardziej opornego na wiedzę.

Stworzyliśmy tłumaczone zrozumiałym językiem Kursy video do pobrania na komputer, tablet czy telefon. Włączasz nagranie, oglądasz i słuchasz, jak na korepetycjach. O dowolnej porze dnia i nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój komentarz będzie dostępny publicznie na naszej stronie razem z powyższym podpisem. Adres email nie będzie dostępny publicznie. Komentarz możesz zmienić, lub usunąć w każdej chwili. Dane osobowe zawarte w komentarzu i podpisie traktujemy zgodnie z naszą polityką prywatności.

 1. Karol pisze:

  Jak dla mnie, to zbyt prosty przykład został omowiony, bo nie bylo zadnego kombinowania

 2. Damian pisze:

  Witam a co zrobić w takim przypadku gdy delim{[}{matrix{2}{3}{a 1 5 {-1} 1 5}}{]} ?

  1. Krystian Karczyński pisze:

   Witam

   Trochę poprawiłem formułę, mam nadzieję, że jest tak, jak miało być.

   Można np. pomnożyć pierwszy wiersz przez -1 i dodać do drugiego. Wyjdzie rząd macierzy równy 1 dla a=-1, lub rząd macierzy równy 2 dla a -1.

  2. Damian pisze:

   Tak właśnie o to mi chodziło i a w tym przypadku należy do rzeczywistych. Dziękuje bardzo ja takiego typu mam zadanie na egzaminie na 5:).

 3. Mateusz pisze:

  Bardzo dobre kursy niemal wszystko zostaje w głowie po uważnym przesłuchaniu lekcji 🙂
  Szkoda że tak późno wpadłem na te kursy i teraz cała noc trzeba siedzieć:)

  Polecam warto skorzystać z kursów

 4. Paweł pisze:

  Witam.
  Jutro mam koło z przestrzeni liniowych i chciałbym pana prosić o wytłumaczenie zadania ze strony , którą podał Krzysiek.

 5. Krzysiek pisze:

  Czy może Pan jakoś wytłumaczyć temat pt. macierz przekształcenia liniowego ? np. nie wiem skąd wziąć wartość na wektorach bazowych proszę o pomoc!

 6. Cholera, to wydaje się takie proste, jeżeli się nad tym zastanowisz.