Twierdzenie o trzech funkcjach – przykład (VIDEO)
Krystian Karczyński
Założyciel i szef serwisu eTrapez.
Magister matematyki Politechniki Poznańskiej. Korepetytor matematyki z wieloletnim stażem. Twórca pierwszych Kursów eTrapez, które zdobyły ogromną popularność wśród studentów w całej Polsce.
Mieszka w Szczecinie. Lubi spacery po lesie, plażowanie i kajaki.
Znane dobrze twierdzenie o trzech ciągach ma swój odpowiednik dla funkcji. W filmiku poniżej rozwiązuję granicę:
\underset{x\to \infty }{\mathop{\lim }}\,\frac{x-\sin 3x}{2x+\sin 4x}…korzystając właśnie z twierdzenia o trzech funkcjach.
Pokazuję też na nim ważną zasadę dotyczącą szukania ograniczeń ułamków, którą stosuje się również w innych działach matematyki (np. w kryterium porównawczym szeregów).
Filmik jest odpowiedzią na pytanie w komentarzach do innego postu na blogu.
Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości – wal śmiało w komentarzach pod postem 🙂
Szukasz korepetycji z matematyki na poziomie studiów lub szkoły średniej? A może potrzebujesz kursu, który przygotuje Cię do matury?
Jesteśmy ekipą eTrapez. Uczymy matematyki w sposób jasny, prosty i bardzo dokładny - trafimy nawet do najbardziej opornego na wiedzę.
Stworzyliśmy tłumaczone zrozumiałym językiem Kursy video do pobrania na komputer, tablet czy telefon. Włączasz nagranie, oglądasz i słuchasz, jak na korepetycjach. O dowolnej porze dnia i nocy.
Witam, świetnie Pan tłumaczy, przykłady są bardzo pomocne, kursy przemyślane i przystęp\ne. Dzięki nim jakoś łatwiej i przyjemniej 😉 podchodzi się do nauki analizy i algebry,
PS Z e-trapezem bez problemu zaliczyłam I kolokwium z analizy, moi znajomi również. Gratuluję doskonałego pomysłu i jego realizacji, oby tak dalej:)
Dzięki, gratuluję!
Polecam użyć zabawnej historii o 2 policjantach co prowadzą napranego gościa 🙂 … jeżeli dwoch niebieskich idzie w prawo to naprany nie ma wyjścia i również ..
ZP
W Kursie użyłem, ta historyjka jest nawet w Wikipedi:
http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Twierdzenie_o_trzech_ci%C4%85gach