Asymptoty poziome i ukośne funkcji

Związek pomiędzy asymptotami poziomymi i ukośnymi jest następujący: asymptoty poziome to są szczególnymi asymptotami ukośnymi. Każda asymptota pozioma zatem jest asymptotą ukośną, ale nie każda ukośna jest poziomą.

Można i należy to wykorzystać, aby skrócić sobie liczenie asymptot funkcji. Możliwe są bowiem dwa zasadnicze podejścia do tego tematu:

1. Najpierw liczymy asymptoty poziome

Warunkiem na istnienie asymptoty poziomej funkcji jest:

lim{x{right}{infty}}f(x)=liczba lub lim{x{right}-{infty}}f(x)=liczba

Jeżeli wyjdą nam asymptoty poziome, nie liczymy już ukośnych (bo jest tak, jakby ukośne nam już wyszły – pamiętamy, że poziome to ukośne). Jednak jeżeli poziome nam nie wyjdą to mamy kłopot – musimy od nowa liczyć asymptoty ukośne.

Oczywiście sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana: asymptota pozioma może nam „wyjść” w +{infty}, a „nie wyjść” w -{infty}. W takim przypadku nie badalibyśmy istnienia asymptoty ukośnej w +{infty} (bo już nam tam wyszła), ale musielibyśmy badać jej istnienie w -{infty}.

2. Najpierw liczymy asymptoty ukośne

…i wtedy asymptoty poziome wyjdą nam (albo i nie) automatycznie, trzeba będzie tylko właściwie zinterpretować odpowiedzi. Minusem jest to, że na istnienie asymptoty ukośnej funkcji są troszeczkę bardziej skomplikowane warunki:

lim{x{right}{infty}}{{f(x)}/x}=liczba a i lim{x{right}{infty}}({f(x)-ax})=liczba b

lub:

lim{x{right}{-infty}}{{f(x)}/x}=liczba c i lim{x{right}{-infty}}({f(x)-cx})=liczba d

…a plusem jest to, że jak już je policzymy nie trzeba liczyć nic dalej. Jeżeli warunki są spełnione i liczba a (lub c) z warunków na istnienie asymptoty ukośnej wyjdzie równa 0, to znaczy, że asymptota ukośna jest asymptotą poziomą.

Żeby dodatkowo skrócić sobie robotę, można liczyć od razu:

lim{x{right}{{pm}infty}}{{f(x)}/x}=liczba a i lim{x{right}{{pm}infty}}({f(x)-ax})=liczba b

A rozbicie na liczenie osobno warunków dla x{right}{infty} i x{right}-{infty} tylko wtedy, kiedy będzie to konieczne (kiedy będzie robiło różnicę w yniku, czy x dąży do +{infty}, czy do -{infty}).

Poznaj podstawy edukacji matematycznej na studiach

Dołącz do ponad 40 000 studentów na Akademii eTrapez

Oto, co czeka na Ciebie:

 • 16 darmowych Lekcji (video + zadanie domowe)
 • 10 internetowych kalkulatorów
Załóż darmowe konto na Akademii eTrapez
O Krystian Karczyński

Nazywam się Krystian Karczyński, od kilkunastu lat pomagam studentom w matematyce.

Nowe technologie związane z Internetem pozwalają uczyć szybciej, bardziej ciekawie i skutecznie, co pokazuję na swojej Akademii eTrapez i na blogu.

Komentarze

 1. marek napisał:

  Super wyjaśnione 🙂

 2. Artur napisał:

  A co jeśli podczas liczenia asymptoty skośnej wyjdzie nam nieskończoność?

  • Krystian Karczyński napisał:

   Wtedy asymptota ukośna nie istnieje (no i oczywiście pozioma też, bo każda pozioma to ukośna), tam gdzie wyszła nam nieskończoność (a mogła nam wyjść przy x{right}+{infty} lub x{right}-{infty} lub tu i tu).

 3. Vivson napisał:

  kurcze, jakbys tak jeszce zadnie jakies dal 😀

  • Krystian Karczyński napisał:

   No weźmy na przykład funkcję \left( x \right)=\frac{1+x}{1-x}

   Licząc pierwszym podejściem liczę najpierw asymptoty poziome:

   \underset{x\to \infty }{\mathop{\lim }}\,\frac{1+x}{1-x}=\underset{x\to \infty }{\mathop{\lim }}\,\frac{x\left( \frac{1}{x}+1 \right)}{x\left( \frac{1}{x}-1 \right)}=-1

   \underset{x\to -\infty }{\mathop{\lim }}\,\frac{1+x}{1-x}=\underset{x\to -\infty }{\mathop{\lim }}\,\frac{x\left( \frac{1}{x}+1 \right)}{x\left( \frac{1}{x}-1 \right)}=-1

   Stwierdzam więc, że asymptoty poziome istnieją (przy x\to \infty i x\to -\infty , o równaniu y=-1) i ukośnych już nie szukam. Bo poziome to są właśnie szczególne ukośne.

   Licząc drugim podejściem liczę najpierw asymptoty ukośne:

   \underset{x\to \infty }{\mathop{\lim }}\,\frac{\frac{1+x}{1-x}}{x}=\underset{x\to \infty }{\mathop{\lim }}\,\frac{1+x}{x-{{x}^{2}}}=\underset{x\to \infty }{\mathop{\lim }}\,\frac{x\left( \tfrac{1}{x}+1 \right)}{{{x}^{2}}\left( \tfrac{1}{x}-1 \right)}=0

   \underset{x\to \infty }{\mathop{\lim }}\,\left( \frac{1+x}{1-x}-0\cdot x \right)=-1

   \underset{x\to -\infty }{\mathop{\lim }}\,\frac{\frac{1+x}{1-x}}{x}=\underset{x\to -\infty }{\mathop{\lim }}\,\frac{1+x}{x-{{x}^{2}}}=\underset{x\to -\infty }{\mathop{\lim }}\,\frac{x\left( \tfrac{1}{x}+1 \right)}{{{x}^{2}}\left( \tfrac{1}{x}-1 \right)}=0

   \underset{x\to -\infty }{\mathop{\lim }}\,\left( \frac{1+x}{1-x}-0\cdot x \right)=-1

   I stwierdzam, że asymptoty ukośne istnieją (przy x\to \infty i x\to -\infty , o równaniu y=-1) i poziomych już nie szukam, bo poziome to i tak szczególne ukośne.

   W tym konkretnym przykładzie punkt dla podejścia pierwszego, ale jakby były ukośne nie-poziome, drugie podejście jest krótsze.

   Mnóstwo przykładów krok-po-kroku na video jest w moim Kursie .

   • To napisał:

    \underset{x\to \infty }{\mathop{\lim }}\,\frac{\frac{1+x}{1-x}}{x}=\underset{x\to \infty }{\mathop{\lim }}\,\frac{1+x}{x-{{x}^{2}}}=\underset{x\to \infty }{\mathop{\lim }}\,\frac{x\left( \tfrac{1}{x}+1 \right)}{{{x}^{2}}\left( \tfrac{1}{x}-1 \right)}=0

   • To napisał:

    Z tego wszystkiego nie rozumiem niestety jednego. Skąd wyszło 0 przy obliczaniu asymptoty ukośnej? Mozna skrócić sobie tak po prostu x i x² i z tego wychodzi nam zero?

    • Krystian Karczyński napisał:

     No bo to idzie tak:

     \underset{x\to \infty }{\mathop{\lim }}\,\frac{\frac{1+x}{1-x}}{x}=\underset{x\to \infty }{\mathop{\lim }}\,\frac{1+x}{x-{{x}^{2}}}=\underset{x\to \infty }{\mathop{\lim }}\,\frac{x\left( \tfrac{1}{x}+1 \right)}{{{x}^{2}}\left( \tfrac{1}{x}-1 \right)}=\underset{x\to \infty }{\mathop{\lim }}\,\frac{\tfrac{1}{x}+1}{x\left( \tfrac{1}{x}-1 \right)}

     I teraz wiemy, że stała przez nieskończoność dąży do zera: \left[ \frac{A}{\pm \infty } \right]=0 (polecam mój Kurs Granic z omówieniem tych wzorów).

     Tak więc licznik dąży do 1, a mianownik do nieskończoności. Zatem całość do zera:

     \underset{x\to \infty }{\mathop{\lim }}\,\frac{\tfrac{1}{x}+1}{x\left( \tfrac{1}{x}-1 \right)}=0

 4. Damian napisał:

  A jest jakas zasada np gdy w dziedzinie wychodzi nam przedzial (-1,1] i bedzie asymptota pionowa w x=-1 to mozna od razu stwierdzic ze nie bedzie ukosnych?
  Mialem wlasnie problem z obliczeniem ukosnych, wrzucilem zadania na forum i dostalem od razu odpowiedz ze skoro jest tylko taki jeden przedzial, to nie bedzie ukosnych.

  (Funckcja jest taka: f(x) = sqrt{ {1-x} / {1+x} } )

  • Krystian Karczyński napisał:

   No tak, w pewnym sensie „jest taka zasada” asymptoty ukośne mogą istnieć tylko dla x\to \infty lub x\to -\infty tak więc gdy dziedziną funkcji jest przedział \left. x\in \left( -1,1 \right. \right\rangle , to nie ma nawet gdzie jej szukać i oczywiście nie istnieje.

   Ale nie jest to kwestia jakiś asymptot pionowych.

 5. Magda napisał:

  A co jeżeli mam policzyć asymptoty dla funkcji

  f(x) = pierw. z x^2+1
  ——————-
  x

  Czy to możliwe, żeby asymptoty poziome wyszły +nieskończoność i – nieskończoność i po policzeniu skośnych dla +nieskończoności wyszło 1? Wydaje mi się, że nie umiem za bardzo wykonywać działań z pierwiastkami 🙂

 6. Kuba napisał:

  Witam. Mam pytanie czy jest możliwość żeby funkcji nie miała w ogóle asymptot ? Żadnych.. ?

 7. Martyna napisał:

  a jeżeli mam funkcję x^3-x^2-2x / x^2+x-6 to co wtedy? bo nie jestem pewna..

  • Martyna napisał:

   ten pierwszy już wiem 🙂 ale problem mam z takim przykładem x^3+2x^2-x-1 / x^2+3x+2 , nie mam pojęcia jak to rozpisać, dzieliłam wielomiany przez siebie ale to też nic mi nie dało, nie wiem co i jak.

 8. Sylwia napisał:

  mam problem jak wyznaczyc asymptotę z takiej funkcji f(x)=x-arc tgx

  • Krystian Karczyński napisał:

   Wyznaczyłem tutaj, zapraszam:

   • juras napisał:

    Dlaczego nie można tego przykładu policzyć za pomocą reguły De L’Hospitala? Przy x->nieskończoność:
    (x-arctgx)/x daje nam symbol [nieskończoność/nieskończoność].
    Licząc pochodne wychodzi:
    [1+1/(x^2+1)]/1, czyli (x^2+2)/(x^2+1).
    Wyciągamy x^2 przed nawias, skracamy i wychodzi 1.
    Pozdrawiam!

    • Bartosz Student AiR napisał:

     (x-arctgx)/x daje symbol [nieskończoność – nieskończoność/nieskończoność], ponieważ x-arctgx przy x–>nieskończoności daje wyrażenie nieoznaczone [nieskończoność-nieskończoność], a nie tak jak napisałeś [nieskończoność]. Ponieważ dzieje się tak, musimy zrobić to w taki sposób, w jaki zrobił to Pan Karczyński.
     Pozdrawiam 🙂

 9. Szymon napisał:

  Witam, mam pytanie odnośnie funkcji y=(x^2 + 4) / x. jakie ona ma asymptoty i ukośne i poziome ? może ktoś wyjaśnić ?

 10. Rafał napisał:

  Witam!
  Mam taki problem. takie zadanie y= 1/x^2
  Df x różny od 0
  więc liczymy granice w -0 i +0 i obie wychodzą +nieskończoność
  więc asymptota pionowa jest prawo Stronna, a w odpowiedziach jest obustronna dlaczego??

  • Krystian Karczyński napisał:

   Witam!

   Granica w -0 wyszła nam nieskończoność (nieważne, czy +nieskończoność, czy -nieskończoność) -> zatem jest asymptota pionowa lewostronna.
   Granica w +0 wyszła nam nieskończoność (nieważne, czy +, czy -) -> zatem jest asymptota pionowa prawostronna.

   Istnieje granica lewostronna i istnieje granica prawostronna -> zatem istnieje granica obustronna.

   Widać to dobrze na wykresie funkcji:

   1przezx^2

 11. fred napisał:

  co jeżeli przy liczeniu granicy funkcji przy x -> +nieskończoności wychodzi nieskończoność, a przy x-> -nieskończoności wychodzi liczba 0.
  sprawdzam wtedy ukośne tylko przy x_. do -nieskoncznosci czy do +nieskonczonosci rowniez?

 12. polaco napisał:

  a mój wykładowca liczy asymptote poziomą normalnie na żywca tzn żę lim dąży do nieskaczonosci z wzoru na funkcje tego co na poczatku zadania…mozna tak?

 13. Agnieszka napisał:

  Badam następującą funkcję: y=((x^3)-1)/((x^2)-4). Policzyłam asymptoty pionowe i wyszły mi x=-2 oraz x=2 (i jest to zgodne z wykresem). Policzyłam również asymptotę ukośną i wyszła mi y=x, ale nie jestem pewna czy jest to poprawne (podejrzewam, że popełniłam błąd). Proszę o pomoc

 14. mam problem z wyznaczeniem asympmtot w takim przykładzie 3stopnia√x^2−x

 15. Justyna napisał:

  Jak obliczyć asymptoty ukośne tutaj : x^2+1/x

  • Krystian Karczyński napisał:

   Pozwoliłem sobie zinterpretować wzór funkcji tak: f\left( x \right)=\frac{{{x}^{2}}+1}{x} (inaczej wykres nie miałby w ogóle asymptot ukośnych)

   Liczę przy x->oo :

   \underset{x\to \infty }{\mathop{\lim }}\,\frac{\tfrac{{{x}^{2}}+1}{x}}{x}=\underset{x\to \infty }{\mathop{\lim }}\,\frac{{{x}^{2}}+1}{x}\cdot \frac{1}{x}=\underset{x\to \infty }{\mathop{\lim }}\,\frac{{{x}^{2}}+1}{{{x}^{2}}}=\underset{x\to \infty }{\mathop{\lim }}\,\frac{{{x}^{2}}\left( 1+\tfrac{1}{{{x}^{2}}} \right)}{{{x}^{2}}}=1

   \underset{x\to \infty }{\mathop{\lim }}\,\left( \frac{{{x}^{2}}+1}{x}-1\cdot x \right)=\underset{x\to \infty }{\mathop{\lim }}\,\left( \frac{{{x}^{2}}+1}{x}-\frac{{{x}^{2}}}{x} \right)=\underset{x\to \infty }{\mathop{\lim }}\,\left( \frac{1}{x} \right)=0

   i przy x -> -oo :

   \underset{x\to -\infty }{\mathop{\lim }}\,\frac{\tfrac{{{x}^{2}}+1}{x}}{x}=1 – korzystając z poprzednich obliczeń

   \underset{x\to \infty }{\mathop{\lim }}\,\left( \frac{{{x}^{2}}+1}{x}-1\cdot x \right)=0 – korzystając z poprzednich obliczeń

   Piszę odpowiedź: y=x jest asymptotą ukośną badanej funkcji zarówno przy x->oo, jak i x-> -oo.

   Co potwierdza wykres funkcji f\left( x \right)=\frac{{{x}^{2}}+1}{x}:

   Wykres funkcji (x^2+1)/x

 16. Martyna napisał:

  A jak obliczyć asymptoty ukośne w tej funkcji: y=lnx/x. ??

  • Joanna Grochowska napisał:

   Rozwiążę ten przykład od początku:
   \displaystyle y=\frac{{\ln x}}{x}

   1. Dziedzina
   — x>0 (ze względu na logarytm)
   \displaystyle x\ne 0 (z mianownika ułamka)
   czyli:
   \displaystyle Dy:x\in (0,\infty )

   2. Asymptoty pionowe.

   \displaystyle \underset{{x\to {{0}^{+}}}}{\mathop{{\lim }}}\,\frac{{\ln x}}{x}=\left[ {\frac{{-\infty }}{{{{0}^{+}}}}} \right]=-\infty
   \displaystyle \underset{{x\to {{0}^{-}}}}{\mathop{{\lim }}}\,\frac{{\ln x}}{x}=\left[ {\frac{{-\infty }}{{{{0}^{-}}}}} \right]=\infty

   Mam więc asymptotę pionową \displaystyle x=0 Prawostronną (biorę tylko jednostronną ze względu na dziedzinę).

   UWAGA.
   W podstawieniu granicy wyszło mi nieskończoność przez zero. Jednak NIE jest to symbol nieoznaczony. Nieskończoność przez zero to symbol wyrażenia, w którym licznik przyjmuje wartości nieskończenie wielkie, a mianownik nieskończenie małe (w sensie nieskończenie bliskie zera (nie \displaystyle {-\infty } )

   Można to porównać ze wzorem na granicę \displaystyle \left[ {\frac{A}{0}} \right] , gdzie ta stała A jest bardzo bardzo duża po prostu.

   3. Asymptoty ukośne/poziome.

   \displaystyle \underset{{x\to \infty }}{\mathop{{\lim }}}\,\frac{{\frac{{\ln x}}{x}}}{x}=\underset{{x\to \infty }}{\mathop{{\lim }}}\,\frac{{\ln x}}{{{{x}^{2}}}}\underset{H}{\overset{{\left[ {\frac{\infty }{\infty }} \right]}}{\mathop{=}}}\,\underset{{x\to \infty }}{\mathop{{\lim }}}\,\frac{{\left( {\ln x} \right)'}}{{\left( {{{x}^{2}}} \right)'}}=\underset{{x\to \infty }}{\mathop{{\lim }}}\,\frac{{\frac{1}{x}}}{{2x}}=\underset{{x\to \infty }}{\mathop{{\lim }}}\,\frac{1}{{2{{x}^{2}}}}=\left[ {\frac{1}{\infty }} \right]=0

   \displaystyle \underset{{x\to \infty }}{\mathop{{\lim }}}\,\left( {\frac{{\ln x}}{x}-0\cdot x} \right)=\underset{{x\to \infty }}{\mathop{{\lim }}}\,\frac{{\ln x}}{x}\underset{H}{\overset{{\left[ {\frac{\infty }{\infty }} \right]}}{\mathop{=}}}\,\underset{{x\to \infty }}{\mathop{{\lim }}}\,\frac{{\left( {\ln x} \right)'}}{{\left( x \right)'}}=\underset{{x\to \infty }}{\mathop{{\lim }}}\,\frac{{\frac{1}{x}}}{1}=\underset{{x\to \infty }}{\mathop{{\lim }}}\,\frac{1}{x}=0

   Mam więc asymptotę poziomą \displaystyle y=0.

 17. Martyna napisał:

  a jak a=b ? to są te ukośne czy nie?

  • Joanna Grochowska napisał:

   Tak, oczywiście są ukośne 😉

   Np. a=b=2 będziemy mieli asymptotę postaci y=2x+2.

   W przypadku gdy a=b=0 to będziemy mieli asymptotę postaci y=0, czyli asymptotę poziomą (a taka też jest ukośną) 🙂

Skomentuj, zapraszam