fbpx
blog

Kresy, ale takie w matematyce (infimum i supremum, inf i sup) – (VIDEO)

Krystian Karczyński

Założyciel i szef serwisu eTrapez.

Magister matematyki Politechniki Poznańskiej. Korepetytor matematyki z wieloletnim stażem. Twórca pierwszych Kursów eTrapez, które zdobyły ogromną popularność wśród studentów w całej Polsce.

Mieszka w Szczecinie. Lubi spacery po lesie, plażowanie i kajaki.


Obrazek z video o KresachKresy, czyli infimum i supremum jakiegoś zbioru pojawiają się w mnóstwie matematycznych definicji i twierdzeń.

Jeśli nie rozumiesz więc, o co chodzi z tymi całymi inf i sup i czym różnią się one od min i max to może być trochę ciężko.

Mój filmik (nagrany w stylu prezentacji w moich Kursach ) na pewno pomoże Ci poradzić sobie z kresami na studiach:

Na filmiku koło 37-38 minuty pojawiam się osobiście. Tak spóźniona aranżacja nie jest celowym zabiegiem, tylko awarią sprzętu 🙂

Jak zawsze zapraszam do pytań i komentarzy pod postem!

Bestsellery

Kurs Mechanika - Statyka

Studia / Autor: mgr inż. Adam Kasprzak

39,00 

Kurs Statystyka

Studia / Autor: mgr Krystian Karczyński

39,00 

Kurs Równania Różniczkowe

Studia / Autor: mgr Krystian Karczyński

39,00 

Kurs Ekonometria

Studia / Autor: mgr Joanna Grochowska

39,00 

Zobacz wszystkie Kursy eTrapez

Szukasz korepetycji z matematyki na poziomie studiów lub szkoły średniej? A może potrzebujesz kursu, który przygotuje Cię do matury?

Jesteśmy ekipą eTrapez. Uczymy matematyki w sposób jasny, prosty i bardzo dokładny - trafimy nawet do najbardziej opornego na wiedzę.

Stworzyliśmy tłumaczone zrozumiałym językiem Kursy video do pobrania na komputer, tablet czy telefon. Włączasz nagranie, oglądasz i słuchasz, jak na korepetycjach. O dowolnej porze dnia i nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój komentarz będzie dostępny publicznie na naszej stronie razem z powyższym podpisem. Komentarz możesz zmienić, lub usunąć w każdej chwili. Administratorem danych osobowych podanych w tym formularzu jest eTrapez Usługi Edukacyjne E-Learning Krystian Karczyński. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w Polityce Prywatności.


 1. Julia pisze:

  Gratulacje z tytułem magistra matematyki na Politechnice Poznańskiej! Twój wkład jako korepetytora i twórcy Kursów eTrapez to ogromny wkład w edukację matematyczną w Polsce. Mogę również polecić stronę:

 2. Damian Wróbel pisze:

  Hm myślę, że jak inf wynosi 2,3 , to minimum może być równe nie 3,3 – 0,(9) , ale 2,3 + [ 0,1 – 0,0(9) ].
  Bo podobnie jak w przypadku, gdy supremum wynosi 2,3 , to max = 2,3 – 0,1 + 0,0(9) = 2,2(9) , tak w przypadku, gdy infimum wynosi 2,3 , minimum określam analogicznie jako 2,3 + 0,1 – 0,0(9) = 2,4 – 0,0(9).
  Albo jeszcze inaczej: Znamy symbole zera z plusem (lub z minusem) w prawym górnym indeksie, oznaczający nieskończenie małą liczbę bliską zeru od strony liczb ujemnych (od strony liczb dodatnich), które zapisuję jako 0^[-] i 0^[+].
  Więc czy jest tak, że jeśli supremum wynosi 2,3 , to wartością maksimum jest liczba bliska 2,3 , zbliżająca się na osi liczbowej do liczby 2,3 od lewej strony, a mniejsza od 2,3 o nieskończenie małą liczbę? Czy ta nieskończenie mala liczba nie wynosi czasem 0^[+] ? Czy zatem liczba będąca maksimum jest równa 2,3 – 0^[+] ?
  I analogicznie, czy jeśli infimum wynosi 2,3 , to minimum stanowi liczba większa od 2,3 o nieskończenie małą wartość , tzn czy minimum jest liczba 2,3 + 0^[+] ?
  Tę nieskończenie małą liczbę, owe 0^[+] , wcześniej starałem się ująć jako 0,0000000…1 (trzykropek skrywa nieskończenie wiele zer), co można zapisać jako 1/(nieskończenie duża liczba) , czyli 1 – 0,(9) , albo (w swoim drugim poście na tej stronie) jako 0,1 – 0,0(9) .

 3. Damian Wróbel pisze:

  A np. co do Przykładu pierwszego z 20:20, maksimum mogłoby być równe 0,(9) , a mimimum równe 0,0000000…1 (trzykropek skrywa nieskończenie wiele zer), co można zapisać jako 1/(nieskończenie duża liczba) , czyli 1 – 0,(9) ?
  I ogólnie czy jeśli supremum wynosi 1, to max=0,(9) , jeśli sup=2,3 , to max=2,2(9) , jeśli inf=1, to czy minimum jest równe jeden plus (jeden przez nieskończenie dużą liczbę) , co można zapisać jako 2 – 0,(9) ? czy jeśli inf=2,3 , to min = 2,30000…1 = 2,3 + (jeden przez nieskończenie dużą liczbę) = 2,3 + ( 1-0,(9) ) = 3,3 – 0,(9) ?

 4. Damian Wróbel pisze:

  Co do filmiku i problemu największej i najmniejszej wartości w zbiorze (-1;5) poruszonej w czasie 9:30 w Pańskim video kursie:
  Wydaje mi się, że najmniejszą wartością jest -0,(9) , a największą jest 4,(9) , ale to moje domniemanie jest absolutnie “na czuja”, i to takiego mocnego czuja 😉
  A Pan co sądzi na temat moich przypuszczeń? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź 😉

  1. Krystian Karczyński pisze:

   No tak, ale 0,(9)=1 i na przykład 4,(9)=5… Niech Pan zerknie tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/0,%289%29 W ogóle nie cierpię tych liczb w okresie… 🙂