blog

Macierze w walce z HIV

Krystian Karczyński

Dodaję do bloga ciekawy artykuł o ostatnich zastosowaniach matematyki na świecie. Dzisiaj biologia, a właściwie medycyna. Artykuł po angielsku niestety, ale poniżej napisałem w kilku zdaniach, o co chodzi.

Artykuł z Wall Street Journal


Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology i Harvard University zastosowali modele macierzowe do odnalezienia „pięty Achillesowej” wirusa HIV. Są to części w jego strukturze, odpowiedzialne za tworzenie otaczającej go powłoki. Ich słabością jest to, że nie są skłonne do mutacji, przez co są łatwym celem dla szczepionki albo lekarstwa. Odkrycie wzmacnia hipotezę, że szczepionka na HIV zamiast atakować wirusa „całościowo” powinna skupiać się na kilku wybranych punktach.

Naukowcy pracujący nad tym projektem nie są nawet biologami, a wykorzystane macierze służyły wcześniej do przewidywania zachowań rynków finansowych (!).

Małej grupie zarażonych wirusem HIV (około 1 na 300) udaje się go kontrolować bez przyjmowania lekarstw. Jak się okazuje w większości ich systemy odpornościowe atakują dokładnie te sektory wirusa, które zostały znalezione przy pomocy abstrakcyjnych macierzy.

Artykuł z Wall Street Journal

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *