fbpx
blog

Macierze w walce z HIV

Krystian Karczyński

Założyciel i szef serwisu eTrapez.

Magister matematyki Politechniki Poznańskiej. Korepetytor matematyki z wieloletnim stażem. Twórca pierwszych Kursów eTrapez, które zdobyły ogromną popularność wśród studentów w całej Polsce.

Mieszka w Szczecinie. Lubi spacery po lesie, plażowanie i kajaki.


Dodaję do bloga ciekawy artykuł o ostatnich zastosowaniach matematyki na świecie. Dzisiaj biologia, a właściwie medycyna. Artykuł po angielsku niestety, ale poniżej napisałem w kilku zdaniach, o co chodzi.

Artykuł z Wall Street Journal


Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology i Harvard University zastosowali modele macierzowe do odnalezienia “pięty Achillesowej” wirusa HIV. Są to części w jego strukturze, odpowiedzialne za tworzenie otaczającej go powłoki. Ich słabością jest to, że nie są skłonne do mutacji, przez co są łatwym celem dla szczepionki albo lekarstwa. Odkrycie wzmacnia hipotezę, że szczepionka na HIV zamiast atakować wirusa “całościowo” powinna skupiać się na kilku wybranych punktach.

Naukowcy pracujący nad tym projektem nie są nawet biologami, a wykorzystane macierze służyły wcześniej do przewidywania zachowań rynków finansowych (!).

Małej grupie zarażonych wirusem HIV (około 1 na 300) udaje się go kontrolować bez przyjmowania lekarstw. Jak się okazuje w większości ich systemy odpornościowe atakują dokładnie te sektory wirusa, które zostały znalezione przy pomocy abstrakcyjnych macierzy.

Artykuł z Wall Street Journal

Bestsellery

Kurs Mechanika - Statyka

Studia / Autor: mgr inż. Adam Kasprzak

39,00 

Kurs Statystyka

Studia / Autor: mgr Krystian Karczyński

39,00 

Kurs Równania Różniczkowe

Studia / Autor: mgr Krystian Karczyński

39,00 

Kurs Ekonometria

Studia / Autor: mgr Joanna Grochowska

39,00 

Zobacz wszystkie Kursy eTrapez

Szukasz korepetycji z matematyki na poziomie studiów lub szkoły średniej? A może potrzebujesz kursu, który przygotuje Cię do matury?

Jesteśmy ekipą eTrapez. Uczymy matematyki w sposób jasny, prosty i bardzo dokładny - trafimy nawet do najbardziej opornego na wiedzę.

Stworzyliśmy tłumaczone zrozumiałym językiem Kursy video do pobrania na komputer, tablet czy telefon. Włączasz nagranie, oglądasz i słuchasz, jak na korepetycjach. O dowolnej porze dnia i nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój komentarz będzie dostępny publicznie na naszej stronie razem z powyższym podpisem. Komentarz możesz zmienić, lub usunąć w każdej chwili. Administratorem danych osobowych podanych w tym formularzu jest eTrapez Usługi Edukacyjne E-Learning Krystian Karczyński. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w Polityce Prywatności.