fbpx
blog

Macierze w walce z HIV

Krystian Karczyński

Założyciel i szef serwisu eTrapez.

Magister matematyki Politechniki Poznańskiej. Korepetytor matematyki z wieloletnim stażem. Twórca Kursów eTrapez, które zdobyły ogromną popularność wśród studentów w całej Polsce.

Mieszka w Szczecinie. Lubi spacery po lesie, plażowanie i kajaki.


Dodaję do bloga ciekawy artykuł o ostatnich zastosowaniach matematyki na świecie. Dzisiaj biologia, a właściwie medycyna. Artykuł po angielsku niestety, ale poniżej napisałem w kilku zdaniach, o co chodzi.

Artykuł z Wall Street Journal


Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology i Harvard University zastosowali modele macierzowe do odnalezienia “pięty Achillesowej” wirusa HIV. Są to części w jego strukturze, odpowiedzialne za tworzenie otaczającej go powłoki. Ich słabością jest to, że nie są skłonne do mutacji, przez co są łatwym celem dla szczepionki albo lekarstwa. Odkrycie wzmacnia hipotezę, że szczepionka na HIV zamiast atakować wirusa “całościowo” powinna skupiać się na kilku wybranych punktach.

Naukowcy pracujący nad tym projektem nie są nawet biologami, a wykorzystane macierze służyły wcześniej do przewidywania zachowań rynków finansowych (!).

Małej grupie zarażonych wirusem HIV (około 1 na 300) udaje się go kontrolować bez przyjmowania lekarstw. Jak się okazuje w większości ich systemy odpornościowe atakują dokładnie te sektory wirusa, które zostały znalezione przy pomocy abstrakcyjnych macierzy.

Artykuł z Wall Street Journal

 

Jedna z wielu opinii o naszych Kursach...

Jestem zadowolony z kursu. Logika zaliczona. Do łba przez prawie miesiąc nic nie nie wchodziło a tu raptem w trakcie kursu doznałem olśnienia. Dodam, iż dokonałem jego zakupu dwa dni przed ogłoszeniem wyroku i to wystarczyło, aby go odroczyć – mam nadzieję, że na zawsze. Teraz studiuję pozostałe kursy i patrzę jasno w przyszłość. Polecam go każdemu a w szczególności tym koleżankom i kolegom, którzy uważają, że wszystko jest stracone.

Szukasz korepetycji z matematyki na poziomie studiów lub szkoły średniej? A może potrzebujesz kursu, który przygotuje Cię do matury?

Jesteśmy ekipą eTrapez. Uczymy matematyki w sposób jasny, prosty i bardzo dokładny - trafimy nawet do najbardziej opornego na wiedzę.

Stworzyliśmy tłumaczone zrozumiałym językiem Kursy video do pobrania na komputer, tablet czy telefon. Włączasz nagranie, oglądasz i słuchasz, jak na korepetycjach. O dowolnej porze dnia i nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Twój komentarz będzie dostępny publicznie na naszej stronie razem z powyższym podpisem. Adres email nie będzie dostępny publicznie. Komentarz możesz zmienić, lub usunąć w każdej chwili. Dane osobowe zawarte w komentarzu i podpisie traktujemy zgodnie z naszą polityką prywatności.