fbpx
blog

Prawdopodobieństwo – Jak Łatwo Sprawdzić, Czy Warto Grać? (VIDEO)

Krystian Karczyński

Założyciel i szef serwisu eTrapez.

Magister matematyki Politechniki Poznańskiej. Korepetytor matematyki z wieloletnim stażem. Twórca Kursów eTrapez, które zdobyły ogromną popularność wśród studentów w całej Polsce.

Mieszka w Szczecinie. Lubi spacery po lesie, plażowanie i kajaki.


Grać, czy nie grać? Oto jest pytanie, jedno z tych, na których oparte jest całe prawdopodobieństwo.

Jak wyliczyć, czy powinienem postawić w ruletkę? Zagrać w Toto-Lotka? Na osiedlowej loterii?

Z pomocą przychodzi mi bardzo, bardzo prosty parametr z teorii prawdopodobieństwa: wartość oczekiwana (ozn. “EX”).

Używam wzoru:

EX=(Prawdopodobieństwo wygranej) razy (Wartość wygranej) minus (Prawdopodobieństwo przegranej) razy (Wartość przegranej)

To wszystko.

Jeśli EX wyjdzie dodatnia – warto grać. Jeśli ujemna – grać nie warto.

W bardziej skomplikowanym przypadku (np. Toto-Lotek):

EX=(Wartość jakiejś wygranej) razy (Prawdopodobieństwo tej wygranej) + (Wartość jakiejś innej wygranej) razy (Prawdopodobieństwo tej wygranej) + … – (Wartość przegranej) razy (Prawdopodobieństwo przegranej)

A jak to dokładnie działa, sprawdź na tym filmiku:

 

Dziękuję i zapraszam do pytań w komentarzach. Jeśli masz jakąś ciekawą grę, którą chciałbyś, żebym “rozpracował” i dane do niej – napisz o niej także.

Jedna z wielu opinii o naszych Kursach...

Szczerze powiedziawszy nie żałuję dokonanego wyboru. Przy pomocy tych kursów nie ma zagadnień, których nie dałoby się zrozumieć, ponieważ wszystko jest świetnie tłumaczone, a potem materiał można przećwiczyć na zadaniach i kończąc dany kurs ma się pewność, że ma się wszystko opanowane na 100%. Reasumując jak najbardziej polecam kursy Etrapeza

Szukasz korepetycji z matematyki na poziomie studiów lub szkoły średniej? A może potrzebujesz kursu, który przygotuje Cię do matury?

Jesteśmy ekipą eTrapez. Uczymy matematyki w sposób jasny, prosty i bardzo dokładny - trafimy nawet do najbardziej opornego na wiedzę.

Stworzyliśmy tłumaczone zrozumiałym językiem Kursy video do pobrania na komputer, tablet czy telefon. Włączasz nagranie, oglądasz i słuchasz, jak na korepetycjach. O dowolnej porze dnia i nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Twój komentarz będzie dostępny publicznie na naszej stronie razem z powyższym podpisem. Adres email nie będzie dostępny publicznie. Komentarz możesz zmienić, lub usunąć w każdej chwili. Dane osobowe zawarte w komentarzu i podpisie traktujemy zgodnie z naszą polityką prywatności.

 1. Patryk pisze:

  Fajny filmik. Już wiem skąd Charliemy Eppes’owi wzięły się te obliczenia w serialu “Numbers” 🙂

  1. Krystian Karczyński pisze:

   Nie oglądałem tego serialu, ale musi być dobry 🙂

  2. Patryk pisze:

   Dla matematyka ten serial to sacrum 😀 Szczególnie dla ludzi lubiących zagadki kryminalne i matematykę 😀 Pozdrawiam serdecznie 🙂

  3. Krystian Karczyński pisze:

   Aaaaaa… pogooglowałem i skojarzyłem, oglądałem kiedyś kilka odcinków. To o jest o braciach, z których jeden jest genialnym matematykiem, a drugi policjantem i ten matematyk pomaga bratu rozwiązywać sprawy, prawda?

   Pozdrawiam!