blog

Naprawdę Dobra Matematyka – „Nowe Ślady Pitagorasa”

Krystian Karczyński

Na Youtubie znaleźć można doskonałe filmiki pana Bogdana Misia (więcej o autorze tutaj ). Mają formę krótkich i treściwych pogadanek, często o naprawdę ambitnej tematyce, a często lżejszych.

Pan Bogdan (sam oczywiście matematyk) z niezwykłą przystępnością i prostotą omawia wiele bardzo złożonych zagadnień także z nowoczesnej matematyki i ostatnich w niej przełomów. Ma niesłychaną wiedzę i jest – jak słychać już po kilkunastu sekundach – urodzonym gawędziarzem. W sensie pozytywnym, to znaczy po prostu nie nudzi.

Jeśli skusicie się na obejrzenie choć kilku filmików, zwróćcie proszę uwagę na swobodę i lekkość opowiadania połączoną z wielką ścisłością i jednoznacznością wypowiedzi. Po tym poznajemy prawdziwych, rasowych matematyków i jestem pewien, że przez studia spotkaliście już, albo spotkacie, kilku profesorów „tego typu” 🙂

Mocno zachęcam każdego studenta, któremu matematyka leży jakoś na sercu do zapoznania się z tym cyklem filmików (na Youtubie jest ich zdaje się 73). Bez wątpienia wpłyną one dobrze na coś takiego – trochę nieuchwytnego – jak „kultura matematyczna”.

Dowiecie się z nich wiele o tym:

  • jak wygląda praca matematyka
  • co teraz w światowej matematyce jest „na topie”
  • nazwisk i anegdotek wielkich matematyków (niektórych z nich p. Miś poznał osobiście, a nawet ma ich wpisy w indeksie)
  • o zagadkach, paradoksach matematycznych

No i na końcu, oczywiście, p. Bogdan fenomenalnie tłumaczy kilka zagadnień związanych bezpośrednio z Waszymi tematami na studiach (liczby zespolone, wektory). Na przykład (liczby zespolone):

Więcej filmików znajdziecie wpisując w wyszukiwarkę Youtube „Nowe ślady Pitagorasa” (jest to również tytuł książki p. Bogdana):

Nowe ślady Pitagorasa Bogdan Miś

Polecam!

Jedna z wielu opinii o naszych Kursach...

Nie wyobrażam sobie już studiowania bez eTrapez ! Nareszcie kończą się moje problemy z matematyką.. Na studiach wykładowca tłumaczy szybko i często niezrozumiałym językiem. Tutaj wszystko jest wytłumaczone PROSTYM/ LUDZKIM JĘZYKIEM i na spokojnie Żałuję, że nie znalazłam kursu wcześniej, pomógł mi zrozumieć wiele rzeczy. Szczerze polecam wszystkim, którym matematyka spędza sen z powiek !

Klaudia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  1. Bogdan Miś pisze:

    Dziękuję za te miłe słowa. Postaram się ten cykl kontynuować.

  2. Tomek pisze:

    Wynik niewazny, gdybym poswiecil 2 razy tyle czasu tzn 2 tygodnie od wlasciwie zera to pewnie byloby 5 niecaly tydzien i egzamin z am zaliczony 😀