fbpx
blog

Twierdzenie o trzech funkcjach – przykład (VIDEO)

Krystian Karczyński

Założyciel i szef serwisu eTrapez.

Magister matematyki Politechniki Poznańskiej. Korepetytor matematyki z wieloletnim stażem. Twórca Kursów eTrapez, które zdobyły ogromną popularność wśród studentów w całej Polsce.

Mieszka w Szczecinie. Lubi spacery po lesie, plażowanie i kajaki.


Znane dobrze twierdzenie o trzech ciągach ma swój odpowiednik dla funkcji. W filmiku poniżej rozwiązuję granicę:

\underset{x\to \infty }{\mathop{\lim }}\,\frac{x-\sin 3x}{2x+\sin 4x}

…korzystając właśnie z twierdzenia o trzech funkcjach.

Pokazuję też na nim ważną zasadę dotyczącą szukania ograniczeń ułamków, którą stosuje się również w innych działach matematyki (np. w kryterium porównawczym szeregów).

Filmik jest odpowiedzią na pytanie w komentarzach do innego postu na blogu.

 

 

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości – wal śmiało w komentarzach pod postem 🙂

Jedna z wielu opinii o naszych Kursach...

Jestem zadowolony z kursu. Logika zaliczona. Do łba przez prawie miesiąc nic nie nie wchodziło a tu raptem w trakcie kursu doznałem olśnienia. Dodam, iż dokonałem jego zakupu dwa dni przed ogłoszeniem wyroku i to wystarczyło, aby go odroczyć – mam nadzieję, że na zawsze. Teraz studiuję pozostałe kursy i patrzę jasno w przyszłość. Polecam go każdemu a w szczególności tym koleżankom i kolegom, którzy uważają, że wszystko jest stracone.

Szukasz korepetycji z matematyki na poziomie studiów lub szkoły średniej? A może potrzebujesz kursu, który przygotuje Cię do matury?

Jesteśmy ekipą eTrapez. Uczymy matematyki w sposób jasny, prosty i bardzo dokładny - trafimy nawet do najbardziej opornego na wiedzę.

Stworzyliśmy tłumaczone zrozumiałym językiem Kursy video do pobrania na komputer, tablet czy telefon. Włączasz nagranie, oglądasz i słuchasz, jak na korepetycjach. O dowolnej porze dnia i nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Twój komentarz będzie dostępny publicznie na naszej stronie razem z powyższym podpisem. Adres email nie będzie dostępny publicznie. Komentarz możesz zmienić, lub usunąć w każdej chwili. Dane osobowe zawarte w komentarzu i podpisie traktujemy zgodnie z naszą polityką prywatności.

 1. Ola pisze:

  Witam, świetnie Pan tłumaczy, przykłady są bardzo pomocne, kursy przemyślane i przystęp\ne. Dzięki nim jakoś łatwiej i przyjemniej 😉 podchodzi się do nauki analizy i algebry,

  PS Z e-trapezem bez problemu zaliczyłam I kolokwium z analizy, moi znajomi również. Gratuluję doskonałego pomysłu i jego realizacji, oby tak dalej:)

  1. Krystian Karczyński pisze:

   Dzięki, gratuluję!

 2. Zbigniew Płonka pisze:

  Polecam użyć zabawnej historii o 2 policjantach co prowadzą napranego gościa 🙂 … jeżeli dwoch niebieskich idzie w prawo to naprany nie ma wyjścia i również ..

  ZP

  1. Krystian Karczyński pisze:

   W Kursie użyłem, ta historyjka jest nawet w Wikipedi:
   http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Twierdzenie_o_trzech_ci%C4%85gach