fbpx
blog

Ikonka GRETLA a Baśń Braci Grimm “Jaś i Małgosia” – historia prawdziwa

Joanna Grochowska

Kierownik Działu Nauczania eTrapez.
Absolwentka matematyki finansowej oraz informatyki i ekonometrii na Uniwersytecie w Białymstoku. Doświadczony korepetytor w zakresie przedmiotów matematycznych i ekonomicznych.
Mieszka w Białymstoku. Uwielbia podróżować i chodzić po górach. Wolny czas przeznacza na spotkania z rodziną i z przyjaciółmi. Lubi eksperymenty w kuchni oraz siatkówkę.


Jakiś czas temu nakręciłam filmik, opublikowany w serwisie YouTube, dotyczący programu GRETL. Pokazałam tam podstawy modelowania ekonometrycznego przy użyciu tego świetnego narzędzia.

Zaczynam od podstaw, czyli pobrania programu ze strony http://www.kufel.torun.pl/ . Pokazuje jak dokonać importu danych z zainstalowanych baz, jak i również z pliku MS Excel. Na koniec dokonuje podstawowej analizy danych.

Jednak nie chcę tu mówić o samym programie i jego wszechstronnej funkcjonalności.

W początkowej części filmiku (czas około 2:30) wspominam i mówię o ikonce tego programu, mianowicie o tym:

Wspominałam w nagraniu, że przypomina ona na przykład “dziewczynkę z konewką”…

Pamiętam, jak na swoich zajęciach na studiach faktycznie przez moment próbowaliśmy rozszyfrować co ta dziewczynka ma wspólnego z Gretlem. Teraz już wiem. Całkiem niedawno poznałam prawdziwą historię i powód wykorzystania jako miniaturki czy też IKONKI programu jednej z postaci z bajki. Taak tak, jest to znana nam wszystkim postać z ulubionej bajki z dzieciństwa. 🙂

Jednak najpierw o autorach programu.

Twórcą polskiej wersji językowej programu jest prof. dr hab. Tadeusz Kufel – profesor nauk ekonomicznych zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego w Katedrze Ekonometrii i Statystyki na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Jednak autorem oryginalnej i pierwszej wersji tego pakietu ekonometrycznego jest Amerykanin prof. Allin Cotrell z Uniwersytetu Wake Forest w Północnej Karolinie w Stanach Zjednoczonych.

Co dokładnie oznacza nazwa programu? Gnu Regression, Econometrics and Time-series Library – GRETL.

Skrót GRETL kojarzył się autorowi prof. Allinowi Cotrellowi z baśnią braci GRIMM “Jaś i Małgosia”. W oryginale tytuł z niemieckiego “Hänsel und Gretel“.

W swoim rodzinnym domu Cotrell miał stare wydanie MY BOOK HOUSE z 1920 roku. Jednak jak tworzył pierwszą wersję programu w 2002 roku, znalazł tylko zeskanowane zdjęcie w Internecie, z którego wykorzystał postać “Małgosi” jako ikonę.

Prof. Allin Cotrell w 2005 roku był w Toruniu i na wykładzie dla studentów UMK tłumaczył znaczenie ikonki “GRETL”. Wspominał o baśni braci Grimm “Jaś i Małgosia”, skąd ona pochodzi. Porównywał, Jasia i Małgosię do ekonometryków. Bohaterowie bajki poszukiwali drogi w ciemnym gęstym lesie, i tak jest z ekonometrykami, poszukują drogi (czytaj prognozy) jak z masy danych liczbowych znaleźć nadzieję “prognozę” poprzez budowę kolejnych modeli ekonometrycznych.

W 2013 na konferencji GRETLowców w Oklahomie Allin Cotrell (Szkot-USA) i Riccardo “Jack” Lucchetti (Włoch) otrzymali prezent od uczestników – wydanie z 1920 roku książki z baśnią i oryginalnym obrazkiem.

Poniżej kilka migawek z Oklahomy (2013).

Uczestnicy konferencji Gretlowców i udział polskiego teamu (Tadeusz Kufel, Paweł Kufel i Marcin Błażejowski):

Allin Cotrell i Riccardo “Jack” Lucchetti:

Prof. Allin Cotrell z oryginalnym wydaniem książki MY BOOK HOUSE z 1920 roku:

Prof. Allin Cotrell z żoną:

Więcej zdjęć możecie znaleźć na stronach konferencji gretlowych. Linki do nich znajdują się na stronie: www.kufel.torun.pl lub www.gretl.pl).

Bestsellery

Kurs Statystyka

Studia / Autor: mgr Krystian Karczyński

39,00 

Kurs Całki Nieoznaczone

Studia / Autor: mgr Krystian Karczyński

39,00 

Kurs Matura Podstawowa (Formuła 2023 i 2015)

Szkoła Średnia / Autor: mgr inż. Anna Zalewska

59,00 

Kurs Matura Rozszerzona (Formuła 2023 i 2015)

Szkoła Średnia / Autor: mgr inż. Anna Zalewska

59,00 

Zobacz wszystkie Kursy eTrapez

Szukasz korepetycji z matematyki na poziomie studiów lub szkoły średniej? A może potrzebujesz kursu, który przygotuje Cię do matury?

Jesteśmy ekipą eTrapez. Uczymy matematyki w sposób jasny, prosty i bardzo dokładny - trafimy nawet do najbardziej opornego na wiedzę.

Stworzyliśmy tłumaczone zrozumiałym językiem Kursy video do pobrania na komputer, tablet czy telefon. Włączasz nagranie, oglądasz i słuchasz, jak na korepetycjach. O dowolnej porze dnia i nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój komentarz będzie dostępny publicznie na naszej stronie razem z powyższym podpisem. Komentarz możesz zmienić, lub usunąć w każdej chwili. Administratorem danych osobowych podanych w tym formularzu jest eTrapez Usługi Edukacyjne E-Learning Krystian Karczyński. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w Polityce Prywatności.