DODAJ SOBIE SKRZYDEŁ NA SESJI - ZGARNIJ DWUPAK REDBULLA!
Razem z każdym zakupem Kursów studenckich otrzymujesz kod na odbiór darmowych Red Bulli.

blog

Ikonka GRETLA a Baśń Braci Grimm „Jaś i Małgosia” – historia prawdziwa

Joanna Grochowska

Jakiś czas temu nakręciłam filmik, opublikowany w serwisie YouTube, dotyczący programu GRETL. Pokazałam tam podstawy modelowania ekonometrycznego przy użyciu tego świetnego narzędzia. 

Zaczynam od podstaw, czyli pobrania programu ze strony http://www.kufel.torun.pl/ . Pokazuje jak dokonać importu danych z zainstalowanych baz, jak i również z pliku MS Excel. Na koniec dokonuje podstawowej analizy danych.

https://www.youtube.com/watch?v=aKX4nuBfYKk

 

Jednak nie chcę tu mówić o samym programie i jego wszechstronnej funkcjonalności.

W początkowej części filmiku (czas około 2:30) wspominam i mówię o ikonce tego programu, mianowicie o tym:

Wspominałam w nagraniu, że przypomina ona na przykład „dziewczynkę z konewką”…

Pamiętam, jak na swoich zajęciach na studiach faktycznie przez moment próbowaliśmy rozszyfrować co ta dziewczynka ma wspólnego z Gretlem. Teraz już wiem. Całkiem niedawno poznałam prawdziwą historię i powód wykorzystania jako miniaturki czy też IKONKI programu jednej z postaci z bajki. Taak tak, jest to znana nam wszystkim postać z ulubionej bajki z dzieciństwa. 🙂
 

Jednak najpierw o autorach programu. 

Twórcą polskiej wersji językowej programu jest prof. dr hab. Tadeusz Kufel – profesor nauk ekonomicznych zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego w Katedrze Ekonometrii i Statystyki na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. 

Jednak autorem oryginalnej i pierwszej wersji tego pakietu ekonometrycznego jest Amerykanin prof. Allin Cotrell z Uniwersytetu Wake Forest w Północnej Karolinie w Stanach Zjednoczonych. 

 

Co dokładnie oznacza nazwa programu? Gnu Regression, Econometrics and Time-series Library – GRETL.

Skrót GRETL kojarzył się autorowi prof. Allinowi Cotrellowi z baśnią braci GRIMM „Jaś i Małgosia”. W oryginale tytuł z niemieckiego „Hänsel und Gretel„.

W swoim rodzinnym domu Cotrell miał stare wydanie MY BOOK HOUSE z 1920 roku. Jednak jak tworzył pierwszą wersję programu w 2002 roku, znalazł tylko zeskanowane zdjęcie w Internecie, z którego wykorzystał postać „Małgosi” jako ikonę.

 

Prof. Allin Cotrell w 2005 roku był w Toruniu i na wykładzie dla studentów UMK tłumaczył znaczenie ikonki „GRETL”. Wspominał o baśni braci Grimm „Jaś i Małgosia”, skąd ona pochodzi. Porównywał, Jasia i Małgosię do ekonometryków. Bohaterowie bajki poszukiwali drogi w ciemnym gęstym lesie, i tak jest z ekonometrykami, poszukują drogi (czytaj prognozy) jak z masy danych liczbowych znaleźć nadzieję „prognozę” poprzez budowę kolejnych modeli ekonometrycznych.

W 2013 na konferencji GRETLowców w Oklahomie Allin Cotrell (Szkot-USA) i Riccardo „Jack” Lucchetti (Włoch) otrzymali prezent od uczestników – wydanie z 1920 roku książki z baśnią i oryginalnym obrazkiem.

Poniżej kilka migawek z Oklahomy (2013).

 

Uczestnicy konferencji Gretlowców i udział polskiego teamu (Tadeusz Kufel, Paweł Kufel i Marcin Błażejowski):

 

Allin Cotrell i Riccardo „Jack” Lucchetti:

 

Prof. Allin Cotrell z oryginalnym wydaniem książki MY BOOK HOUSE z 1920 roku:

Prof. Allin Cotrell z żoną:

Więcej zdjęć możecie znaleźć na stronach konferencji gretlowych. Linki do nich znajdują się na stronie: www.kufel.torun.pl lub www.gretl.pl).

Jedna z wielu opinii o naszych Kursach...

Szczerze powiedziawszy nie żałuję dokonanego wyboru. Przy pomocy tych kursów nie ma zagadnień, których nie dałoby się zrozumieć, ponieważ wszystko jest świetnie tłumaczone, a potem materiał można przećwiczyć na zadaniach i kończąc dany kurs ma się pewność, że ma się wszystko opanowane na 100%. Reasumując jak najbardziej polecam kursy Etrapeza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *