DODAJ SOBIE SKRZYDEŁ NA SESJI - ZGARNIJ DWUPAK REDBULLA!
Razem z każdym zakupem Kursów studenckich otrzymujesz kod na odbiór darmowych Red Bulli.

blog

Całki oznaczone przez podstawienie – zmiana granic całkowania

Krystian Karczyński

int{2}{5}{{2x}/{x^2-3}dx}

Powyższą całkę oznaczoną należy rozwiązać przez podstawienie x^2-3=t i tu się wszyscy zgadzamy. Co jednak z granicami całkowania?

Granice całkowania w całkowaniu przez podstawienie w całce oznaczonej

Czy można zapisać:

?

Oczywiście nie. Problem z granicami całkowania. W całce oznaczonej po lewej dotyczą się one zmiennej x, a po prawej zmiennej t, powinny więc także ulec zmianie razem ze zmienną.

Jednym wyjściem (zalecam je w swoim Kursie) jest kompletne ominięcie problemu, poprzez rozwiązanie całki nieoznaczonej (bez granic całkowania) na boczku i później wstawienie do wyniku (ze zmienną x) granic całkowania 5 i 2.

Drugim wyjściem jest stawienie czoła problemowi w otwartej walce i zamiana granic całkowania zgodnie z podstawieniem. Skoro granice w zmiennej x wynoszą: 2 i 5, po podstawieniu: t=x^2-3 wyniosą one w zmiennej t odpowiednio: 1 i 22, a wyniki te uzyskałem podstawiając 2 i 5 za x-sa do podstawienia t=x^2-3. Prawidłowym przejściem więc było by:

Podstawienie ze zmianą granic całkowania

Jedna z wielu opinii o naszych Kursach...

Jestem zadowolony z kursu. Logika zaliczona. Do łba przez prawie miesiąc nic nie nie wchodziło a tu raptem w trakcie kursu doznałem olśnienia. Dodam, iż dokonałem jego zakupu dwa dni przed ogłoszeniem wyroku i to wystarczyło, aby go odroczyć – mam nadzieję, że na zawsze. Teraz studiuję pozostałe kursy i patrzę jasno w przyszłość. Polecam go każdemu a w szczególności tym koleżankom i kolegom, którzy uważają, że wszystko jest stracone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 1. Switch pisze:

  2^2-3 = 4?
  5^2-3 = 25?

  Takie błędy i „zalecam je w swoim Kursie”…

  1. jotko pisze:

   Naucz się rachować

 2. Odyniec pisze:

  u nas Mrozu na PG co chwile się mota w prostych rachunkach, ale potrafi czasem niezłe combosy wycyrać

 3. Krystian Karczyński pisze:

  Poprawiłem pomyłkę, sorry!

 4. Artur pisze:

  słaby przykład, w liczniku pochodna mianownika hehe

 5. Aneta pisze:

  Przykład jak najbardziej trafny, nie ważne czy w liczniku jest pochodna mianownika i czy tą całkę da się łatwiej policzyć , ważne jest to by zrozumieć w jaki sposób zmieniamy granice całkowania. Więc darujcie sobie komentarze o złym przykładzie. Ja uważam , że blog jest poprowadzony bardzo dobrze a jeszcze bardziej polecam kursy do odsłuchania;) inwestycja mi się zwróciła;)

 6. R pisze:

  a kiedy podstawiamy 't' za 'ln x'?

  1. Krystian Karczyński pisze:

   Na przykład w takiej całce:

   \int{\frac{\ln x}{x}dx}

   Albo w takiej:

   \int{\frac{{{\ln }^{2}}x}{x}dx}

   Albo w takiej:

   \int{\frac{dx}{x\ln x}}

   Może być i w tej:

   \int{\frac{{{\cos }^{2}}\left( \ln x \right)}{x}dx}

   Niestety, jak widać nie jest możliwe sformułowanie jakiejś bardziej ogólnej odpowiedzi na pytanie „kiedy bierzemy za t lnx”.

   W ogóle w całkach przez podstawienie niestety nie ma reguł typu: „jak jest ułamek, to bierzemy licznik”, albo „jak jest COŚ to podstawiamy COŚ”. Jedyna droga, żeby się tego nauczyć to żmudna metoda prób i błędów…

  2. R pisze:

   Przepraszam, za źle sformułowane, niepełne pytanie. Miałem na myśli, jak zmienią się granice całkowania, jeśli za ln x podstawimy t? 🙂

 7. Marcin pisze:

  Mam pewne pytanie:
  Otóż mamy sobie całkę w granicach od 0 do 2. Po podstawieniu za t , następuje zmiana granic, za 0 ->0 a za 2 -> -2. Moje pytanie: czy całka będzie w granicach analogicznie do pierwotnej całki, od 0 do -2, czy natomiast w granicach od -2 do 0, od najmniejszej do największej.
  Wiem być może jest to błahe pytanie ale mnie ono trapi.
  Z góry dziękuje za odpowiedz.