fbpx
blog

Całki oznaczone przez podstawienie – zmiana granic całkowania

Krystian Karczyński

Założyciel i szef serwisu eTrapez.

Magister matematyki Politechniki Poznańskiej. Korepetytor matematyki z wieloletnim stażem. Twórca pierwszych Kursów eTrapez, które zdobyły ogromną popularność wśród studentów w całej Polsce.

Mieszka w Szczecinie. Lubi spacery po lesie, plażowanie i kajaki.


Powyższe zadanie na całkę oznaczoną należy rozwiązać przez podstawienie  i tu się wszyscy zgadzamy. Co jednak z granicami całkowania?

Granice całkowania w zadaniach na podstawienie w całce oznaczonej

Czy można zapisać:

?

Oczywiście nie. Problem z granicami całkowania. W całce oznaczonej po lewej dotyczą się one zmiennej, a po prawej zmiennej , powinny więc także ulec zmianie razem ze zmienną.

Jednym wyjściem (zalecam je w swoim Kursie) jest kompletne ominięcie problemu, poprzez rozwiązanie całki nieoznaczonej (bez granic całkowania) na boczku i później wstawienie do wyniku (ze zmienną x) granic całkowania 5 i 2.

Drugim wyjściem jest stawienie czoła problemowi w otwartej walce i zamiana granic całkowania zgodnie z podstawieniem. Skoro granice w zmiennej x wynoszą: 2 i 5, po podstawieniu: wyniosą one w zmiennej t odpowiednio: 1 i 22, a wyniki te uzyskałem podstawiając 2 i 5 za x-sa do podstawienia. Prawidłowym przejściem więc było by:

Podstawienie ze zmianą granic całkowania

Bestsellery

Kurs Mechanika - Statyka

Studia / Autor: mgr inż. Adam Kasprzak

39,00 

Kurs Mechanika - Kinematyka

Studia / Autor: mgr inż. Adam Kasprzak

39,00 

Kurs Statystyka

Studia / Autor: mgr Krystian Karczyński

39,00 

Kurs Matura Rozszerzona (Formuła 2023 i 2015)

Szkoła Średnia / Autor: mgr inż. Anna Zalewska

59,00 

Zobacz wszystkie Kursy eTrapez

Szukasz korepetycji z matematyki na poziomie studiów lub szkoły średniej? A może potrzebujesz kursu, który przygotuje Cię do matury?

Jesteśmy ekipą eTrapez. Uczymy matematyki w sposób jasny, prosty i bardzo dokładny - trafimy nawet do najbardziej opornego na wiedzę.

Stworzyliśmy tłumaczone zrozumiałym językiem Kursy video do pobrania na komputer, tablet czy telefon. Włączasz nagranie, oglądasz i słuchasz, jak na korepetycjach. O dowolnej porze dnia i nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój komentarz będzie dostępny publicznie na naszej stronie razem z powyższym podpisem. Komentarz możesz zmienić, lub usunąć w każdej chwili. Administratorem danych osobowych podanych w tym formularzu jest eTrapez Usługi Edukacyjne E-Learning Krystian Karczyński. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w Polityce Prywatności.


 1. Marcin pisze:

  Mam pewne pytanie:
  Otóż mamy sobie całkę w granicach od 0 do 2. Po podstawieniu za t , następuje zmiana granic, za 0 ->0 a za 2 -> -2. Moje pytanie: czy całka będzie w granicach analogicznie do pierwotnej całki, od 0 do -2, czy natomiast w granicach od -2 do 0, od najmniejszej do największej.
  Wiem być może jest to błahe pytanie ale mnie ono trapi.
  Z góry dziękuje za odpowiedz.

 2. R pisze:

  a kiedy podstawiamy ‘t’ za ‘ln x’?

  1. Krystian Karczyński pisze:

   Na przykład w takiej całce:

   \int{\frac{ln x}{x}dx}

   Albo w takiej:

   \int{\frac{{{ln }^{2}}x}{x}dx}

   Albo w takiej:

   \int{\frac{dx}{xln x}}

   Może być i w tej:

   \int{\frac{{{cos }^{2}}\left( ln x \right)}{x}dx}

   Niestety, jak widać nie jest możliwe sformułowanie jakiejś bardziej ogólnej odpowiedzi na pytanie “kiedy bierzemy za t lnx”.

   W ogóle w całkach przez podstawienie niestety nie ma reguł typu: “jak jest ułamek, to bierzemy licznik”, albo “jak jest COŚ to podstawiamy COŚ”. Jedyna droga, żeby się tego nauczyć to żmudna metoda prób i błędów…

  2. R pisze:

   Przepraszam, za źle sformułowane, niepełne pytanie. Miałem na myśli, jak zmienią się granice całkowania, jeśli za ln x podstawimy t? 🙂

 3. Aneta pisze:

  Przykład jak najbardziej trafny, nie ważne czy w liczniku jest pochodna mianownika i czy tą całkę da się łatwiej policzyć , ważne jest to by zrozumieć w jaki sposób zmieniamy granice całkowania. Więc darujcie sobie komentarze o złym przykładzie. Ja uważam , że blog jest poprowadzony bardzo dobrze a jeszcze bardziej polecam kursy do odsłuchania;) inwestycja mi się zwróciła;)

 4. Artur pisze:

  słaby przykład, w liczniku pochodna mianownika hehe

 5. Krystian Karczyński pisze:

  Poprawiłem pomyłkę, sorry!

 6. Odyniec pisze:

  u nas Mrozu na PG co chwile się mota w prostych rachunkach, ale potrafi czasem niezłe combosy wycyrać

 7. Switch pisze:

  2^2-3 = 4?
  5^2-3 = 25?

  Takie błędy i “zalecam je w swoim Kursie”…

  1. jotko pisze:

   Naucz się rachować