Dołącz do ponad 72000 studentów na Akademii eTrapez

Zarejestruj darmowe konto i uzyskaj natychmiastowy dostęp do 20 Lekcji Video.

Poznaj podstawy matematyczne na studiach. Za darmo. We własnym domu.

Zarejestruj darmowe konto na Akademii

Rząd macierzy w twierdzeniu Kroneckera-Capellego

 

Rząd macierzy Wykład 3

 

Temat: Twierdzenie Kroneckera-Capellego

 

Streszczenie

W artykule przedstawię, w jaki sposób rząd macierzy wykorzystywać można w rozwiązywaniu układów równań liniowych metodą Kroneckera-Capellego (bardziej prawidłowo: metodą wykorzystującą twierdzenie Kroneckera-Capellego). W artykule zakładam, że wiesz już, jak się liczy rząd macierzy i układy równań wzorami Cramera.

Twierdzenie Kroneckera-Capellego

Twierdzenie Kroneckera-Capellego wykorzystujące rząd macierzy jest naprawdę bardzo proste. Mając dowolny (to jest super-istotne, znaczy, że niewiadomych nie musi być tyle samo, co równań) układ równań:

Układ m równań liniowych i n niewiadomychNasz układ – zwróć uwagę – ma m równań i n niewiadomych. Rząd macierzy głównej to rząd macierzy utworzonej ze współczynników przy niewiadomych, czyli:

Rząd macierzy głównej ogólnieOczywiście nie musi to być macierz kwadratowa. Rząd macierzy uzupełnionej to rząd macierzy utworzonej ze współczynników przy niewiadomych z dodaną kolumną wyrazów wolnych (po prawych stronach równości):

Rząd macierzy uzupełnionej ogólnie
Twierdzenie Kroneckera-Capellego stwierdza, że układ ma rozwiązania wtedy i tylko wtedy, gdy rząd macierzy głównej równy jest rzędowi macierzy uzupełnionej:

rz(A)=rz(U)

Z twierdzenia wynikają następujące wnioski:

 1. Jeżeli rząd macierzy głównej, rząd macierzy uzupełnionej i liczba niewiadomych w układzie  są równe (rz(A)=rz(U)=n) to układ równań ma dokładnie jedno rozwiązanie.
 2. Jeżeli rząd macierzy głównej jest taki sam jak rząd macierzy uzupełnionej, ale jest mniejszy od liczby niewiadomych (rz(A)=rz(U)<n) to układ równań ma nieskończenie wiele rozwiązań.
 3. Jeżeli rząd macierzy głównej jest różny od rzędu macierzy uzupełnionej (rz(A)< data-recalc-dims=rz(U)” title=”rz(A)<>rz(U)”/>), wtedy układ równań nie ma rozwiązań.

 

Zastosowanie twierdzenia Kroneckera-Capellego (metoda rozwiązania układu równań)

Twierdzenie znamy. Pozostaje kwestia, jak zastosować je w praktyce.

Najbardziej „czystą” (ale niestety także czasochłonną) metodą jest policzenie po prostu obu rzędów (rzędu macierzy głównej rz(A) i rzędu macierzy uzupełnionej rz(U)) zupełnie osobno, na końcu interpretacja wyniku, „obcięcie” układu do układu Cramera (poprzez ewentualne wykreślenie niektórych równań i zastąpienie niektórych zmiennych parametrami) i rozwiązanie otrzymanego układu Cramera. Tą metodę pokażę Tobie dalej w artykule.

Można też liczyć oba rzędu jednocześnie na jednej macierzy, można jednocześnie zerować wiersze lub kolumny, można liczyć właściwie metodą Gaussa… Czasem wydaje mi się, że ile profesorów tyle metod. Oczywiście, wszystkie są dobre, o ile prowadzą do celu, jakim jest rozwiązanie układu.

Przykład

Układ równań liniowychMamy do rozwiązania powyższy układ równań. Najpierw oczywiście sprawdzamy, czy nie jest to układ Cramera, tzn. czy ma tyle samo równań, co niewiadomych i czy wyznacznik główny układu jest różny od zera. Oczywiście nie jest to układ Cramera, bo mamy w nim 3 równania i 4 niewiadome. Układu nie rozwiązujemy więc w tej chwili wzorami Cramera, tylko przechodzimy do rzędów macierzy i twierdzenia Kroneckera-Capellego.

Na początku liczymy rząd macierzy głównej, czyli:

Rząd macierzy głównej w przykładzieLiczymy, liczymy, liczymy, tak jak się liczy rzędy macierzy (zapraszam na przykład do mojego Kursu – to jest naprawdę proste) i mamy wynik:

Wynik rzędu macierzy głównej w przykładzieTeraz liczymy rząd macierzy uzupełnionej:

Rząd macierzy uzupełnionej w przykładzieLiczymy, liczymy, liczymy i mamy wynik:

Wynik rzędu macierzy uzupełnionej w przykładzieMamy zatem sytuację:

rz(A)=rz(U)=3

Rząd macierzy głównej jest równy rzędowi macierzy uzupełnionej i są one równe 3 (to istotne). Czyli układ będzie miał rozwiązanie i liczymy dalej. Piszemy jeszcze raz macierz główną:

Macierz główna układuA teraz wybieramy z niej jakikolwiek wyznacznik stopnia rz(A)=rz(U). W naszym przypadku rząd macierzy głównej i uzupełnionej wyszedł równy 3, czyli wybieramy jakikolwiek wyznacznik 3-go stopnia – ale uwaga – musi to być wyznacznik różny od zera (trzeba policzyć i sprawdzić na boku). Wybrany wyznacznik bierzemy w ramkę:

Podwyznacznik z macierzy głównej w przykładzie

Teraz tworzymy układ równań wyłącznie z równań, których wiersze znalazły się w naszym wyznaczniku (pozostałe równania nie piszemy w ogóle) oraz wyłącznie z niewiadomych, których kolumny znalazły się w naszym wyznaczniku (pozostałe niewiadome zastępujemy parametrami).

W naszym przykładzie utworzymy układ równań składający się z równania pierwszego, drugiego i trzeciego (bo pierwszy, drugi i trzecie wiersz znalazły się w wyznaczniku):

Wybór wierszy macierzy w metodzie Kroneckera-Capellego

Tak się składa, że będą to wszystkie równania.

Co do niewiadomych, patrzymy na kolumny, które dostały się do wybranego wyznacznika:

Wybór kolumn w macierzy głównej - przykład

Jest to pierwsza, druga i trzecia niewiadoma: x_1, x_2, x_3. „Nie załapała się” czwarta niewiadoma, czyli x_4. Zastępujemy ją parametrem: x_4={alpha}_1 gdzie {alpha}_1 przyjmuje dowolną wartość, czyli {alpha}_1{in}{bbR}. Parametry można oznaczać różnymi innymi literkami, np „t”, można też nie oznaczać je literkami w ogóle, tylko po prostu zacząć traktować je jako parametry bez zmiany oznaczeń.

Tworzymy nowy układ równań:

Nowy układ równańParametry traktujemy w nim jak liczby, czyli przerzucamy na prawą stronę:

Przekształcony układ równańJest to układ Cramera i rozwiązujemy go wzorami Cramera. Jak utworzyć wyznaczniki do kolejnych zmiennych? Po prostu potraktować na przykład: 1-7{alpha}_1 – jako jedną liczbę. Na przykład:

Wyznacznik przy zmiennej x1a jego wartość: -8+{alpha}_1.

Otrzymamy rozwiązanie:

Rozwiązanie układu równańdla {alpha}_1{in}{bbR}.

Kliknij, aby zobaczyć, jak rząd macierzy można zastosować do układów równań liniowych z parametrem (następny Wykład) –>

Kliknij, aby powrócić na stronę z Wykładami do macierzy

 

Paczka wszystkich Kursów eTrapez

139 zł

Zobacz więcej

48 komentarzy na “Rząd macierzy w twierdzeniu Kroneckera-Capellego”

 1. Anna 8 lutego 2013 o 14:40 Link do komentarza

  Witam jak policzyć rozwinięcie Laplace’a wyznacznika:
  3 13 17 4
  6 28 33 8
  10 40 54 13
  8 37 46 11

  • Krystian Karczyński 6 marca 2013 o 14:42 Link do komentarza

   Można by na przykład pomnożyć pierwszy wiersz przez -2 i dodać do drugiego, przez -3 i dodać do trzeciego i przez -3 i dodać do czwartego, uzyskując wyznacznik:

   left| begin{matrix} 3 & 13 & 17 & 4 \ 0 & 2 & -1 & 0 \ 1 & 1 & 3 & 1 \ -1 & -2 & -5 & -1 \ end{matrix} right|

   Teraz – znowu na przykład – bierzemy trzeci, mnożymy przez -3 i dodajemy do pierwszego i przez 1i dodajemy do czwartego, uzyskując:

   left| begin{matrix} 0 & 10 & 8 & 1 \ 0 & 2 & -1 & 0 \ 1 & 1 & 3 & 1 \ 0 & -1 & -2 & 0 \ end{matrix} right|

   Rozwijamy teraz względem pierwszej kolumny i mamy:

   left| begin{matrix} 0 & 10 & 8 & 1 \ 0 & 2 & -1 & 0 \ 1 & 1 & 3 & 1 \ 0 & -1 & -2 & 0 \ end{matrix} right|={{left( -1 right)}^{3+1}}cdot 1cdot left| begin{matrix} 10 & 8 & 1 \ 2 & -1 & 0 \ -1 & -2 & 0 \ end{matrix} right|

   Ten wyznacznik można już Sarrusem, ale można zauważyć sprytnie, że trzecia kolumna jest wyzerowana i rozwinąć ją jeszcze raz Laplace’m:

   left| begin{matrix} 0 & 10 & 8 & 1 \ 0 & 2 & -1 & 0 \ 1 & 1 & 3 & 1 \ 0 & -1 & -2 & 0 \ end{matrix} right|={{left( -1 right)}^{3+1}}cdot 1cdot left| begin{matrix} 10 & 8 & 1 \ 2 & -1 & 0 \ -1 & -2 & 0 \ end{matrix} right|=1cdot {{left( -1 right)}^{1+3}}left| begin{matrix} 2 & -1 \ -1 & -2 \ end{matrix} right|

   =1cdot {{left( -1 right)}^{1+3}}left| begin{matrix} 2 & -1 \ -1 & -2 \ end{matrix} right|=1cdot left( -5 right)=-5

   Na końcu jeszcze sprawdzić można wynik:

   Wynik w WolframAlpha

   (polecam mój Poradnik do niego)

   • zgubiona 7 stycznia 2014 o 23:37 Link do komentarza

    Moge prosic o wytłyamzcenie tego, w jaki sposób dodaje sie te wiersze zbey wyzerowac? Mozesz opisac to krok po kroku ? 🙂

 2. Maciej 6 marca 2013 o 07:30 Link do komentarza

  musisz wyzerować kolumne i wykreślić ją razem z wierszem tak aby otrzymać macierz 3×3

 3. Maciej 13 marca 2013 o 21:31 Link do komentarza

  Mam pytanie. Mamy uklad rownan (2 rownania, 3 niewiadome) x+2y-3z=2
  5x-y+z=1.
  Rzedy macierzy glownej i uzupelnionej sa sobie rowne (rzA=rzU=2). Moj problem teraz dotyczy wyboru niezerowego wyznacznika 2×2. Wychodzi mi, ze rozwiazania zaleza od wyboru wyznacznika (jest kilka mozliwosci). Jak to mozliwe?

  • Krystian Karczyński 15 marca 2013 o 10:55 Link do komentarza

   Te rozwiązania są równoważne 🙂 Tutaj nakręciłem filmik na ten temat:

   • Maciej 20 marca 2013 o 20:51 Link do komentarza

    Super. Dziekuje bardzo za wytlumaczenie przykladu. Teraz wszystko jasne i klarowne 🙂

 4. Daniel 20 marca 2013 o 14:14 Link do komentarza

  Witam
  A co w sytuacji gdy R(A) i R(U) wynosi 3, ale są 4 równania i 4 niewiadome? I wyznacznik macierzy 4 stopnia oczywiście wynosi zero.
  Np
  6x-5y=1
  3x+2y+9z+6w=4
  5x+4x+3z-4w=2
  4x+3y+6z-4w=3

  Jak wykreśliłem trzeci wiersz i wszystko z „z” to wyszedł mi wynik ale nie wiem czy tak mozna…
  Jeżeli bym nie zszedł na maciez trzeciego stopnia to bym nic nie obliczył bo wszędzie jest zero….

  • Krystian Karczyński 20 marca 2013 o 20:20 Link do komentarza

   Witam,

   Ale rząd macierzy głównej tego układu…

   \left[ \begin{matrix}   6 & -5 & 0 & 0 \\   3 & 2 & 9 & 6 \\   5 & 4 & 3 & -4 \\   4 & 3 & 6 & -4 \\ \end{matrix} \right]

   …jest równy 4 (zakładam, że w trzecim wierszu miał Pan literówkę)? Niech Pan sprawdzi w WolframAlpha .

   • Daniel 21 marca 2013 o 07:49 Link do komentarza

    Witam
    Jednak zauważyłem błąd w pierwszym wierszu, drugiej kolumnie. Zamiast -5 powinno być 5. I wtedy faktycznie rząd macierzy wynosi 3 a wyznacznik z minora 4 stopnia wynosi 0. I tu mam problem, bo z cramera już nie wylicze wprost. Układ ma rozwiązanie bo R(A) i R(U) są sobie równe. tylko nie wiem, czy pozbywamy się jakiegoś równania i jedną z niewiadomych traktujemy jako parametr???

    • Krystian Karczyński 21 marca 2013 o 14:45 Link do komentarza

     Dobra, czyli mamy układ…

     \left\{ \begin{matrix} & 6x+5y=1 \\ & 3x+2y+9z+6w=4 \\ & 5x+4y+3z-4w=2 \\ & 4x+3y+6z-4w=3 \\ \end{matrix} \right.

     … i policzyliśmy już, że rząd macierzy głównej = rząd macierzy uzupełnionej = 3.

     Dalej bierzemy macierz główną…

     \left[ \begin{matrix}   6 & 5 & 0 & 0 \\   3 & 2 & 9 & 6 \\   5 & 4 & 3 & -4 \\   4 & 3 & 6 & -4 \\ \end{matrix} \right]

     … i szukamy w niej niezerowego podwyznacznika stopnia 3 ( bo takie nam wyszły rzędy głównej i uzupełnionej). Może to być jak najbardziej wyznacznik powstały przez wykreślenie trzeciego wiersza i trzeciej kolumny:

     \left| \begin{matrix}   6 & 5 & 0 \\   3 & 2 & 6 \\   4 & 3 & -4 \\ \end{matrix} \right|=24

     … bo jest on różny od zera.

     Teraz trzecie równanie wykreślamy, a zmienną z z trzeciej kolumny ani nie pomijamy, ani nie przyjmujemy, że równa się 0, tylko zastępujemy parametrem.

     Przyjmujemy więc, że:

     z=\alpha

     … i wychodzimy na układ:

     \left\{ \begin{matrix}  & 6x+5y=1 \\  & 3x+2y+9\alpha +6w=4 \\   & 4x+3y+6\alpha -4w=3 \\  \end{matrix} \right.

     \alpha nie jest niewiadomą, zmienną, tylko stałą, przerzucamy go więc na prawo do stałych i mamy:

     \left\{ \begin{matrix}  & 6x+5y=1 \\  & 3x+2y+6w=4-9\alpha \\  & 4x+3y-4w=3-6\alpha \\  \end{matrix} \right.

     Ten układ można rozwiązać np. wzorami Cramera. Dostaniemy:

     \left\{ \begin{matrix}  & x=6-15\alpha \\  & y=18\alpha -7 \\  & z=\alpha \\  & w=0,\quad \alpha \in R \\  \end{matrix} \right.

     Co zgadza się z wynikiem w WolframAlpha 🙂

     • Daniel 21 marca 2013 o 15:57 Link do komentarza

      Aha. Dziękuję za odpowiedź.

     • Michał 24 września 2013 o 20:34 Link do komentarza

      A co w przypadku kiedy możemy wykreślić wiersz, natomiast nie mamy do zastąpienia parametrem żadnej kolumny?
      Przykład:
      x – 2y = 3
      -2x – y = 4
      -3x + y = 1

      Rozumiem że zaczynamy od rzędu, który w tym przypadku dla obu macierzy wynosi 2. Następnie weźmy Dwa pierwsze wiersze i kolumny, wyznacznik będzie różny od zera. Teraz kiedy wykreślimy trzecie równanie, które nie było używane zostanie nam
      x – 2y = 3
      -2x – y = 4

      Natomiast gdzie tutaj wstawić ewentualną stałą? Problem może prozaiczny, ale chwilę główkowałem i nie mogę znaleźć odpowiedzi. 🙂

     • yarik199 10 sierpnia 2014 o 21:45 Link do komentarza

      mam takie uklad rownan
      x+y+t=0
      2x-y-t=3
      4x-5y-3t=7

      rzA = rzU= 3 = n; wiem ze mamy jedno rozwiazanie,to dalej trzeba skreslic jedno rownanie? ale jest problem bo mamy 3 niewiadome.

 5. Adam 20 marca 2013 o 20:43 Link do komentarza

  Witam, znalazłem pewną nieścisłość w Pana Kursie Macierzy, lekcja 5 (Rząd macierzy) minuta 17:30, gdyby wybrać do ‚wyzerowania’ wiersz pierwszy to byśmy otrzymali rząd macierzy:

  -2 1 -3
  -4 2 -2
  -10 5 -15

  z czego otrzymalibyśmy kolejny rząd macierzy

  0 4
  0 0

  i koncowy wynik wyszedłby 4, a nie 3 tak jak na filmiku. Proszę, o odpowiedź bo nie wiem co teraz robić.

 6. Daniel 20 marca 2013 o 23:34 Link do komentarza

  Faktycznie. Sam nie wiem jak mogłem to przeoczyć. Dziękuję.

 7. Damian 15 czerwca 2013 o 17:03 Link do komentarza

  Super strona, świetnie wytłumaczone!!!

 8. Paweł 23 października 2013 o 18:36 Link do komentarza

  Co zrobić jeżeli podczas rozwiązywania układu równań metodą Capellego i kiedy dojdziemy już do zastosowania metody Cramera, wyznacznik główny będzie równał się 0?

  • Krystian Karczyński 24 października 2013 o 09:24 Link do komentarza

   Nigdy tak się nie stanie.

   Podczas stosowania Capellego, przy wyborze wyznacznika jest zastrzeżenie, że ten wyznacznik musi być różny od zera, tak tak to napisałem w artykule:

   W naszym przypadku rząd macierzy głównej i uzupełnionej wyszedł równy 3, czyli wybieramy jakikolwiek wyznacznik 3-go stopnia – ale uwaga – musi to być wyznacznik różny od zera (trzeba policzyć i sprawdzić na boku).

   Ten wyznacznik tworzy za chwilę właśnie wyznacznik główny układu Kramera, stąd to zastrzeżenie.

 9. edyta 19 listopada 2013 o 12:05 Link do komentarza

  jeśli sprawdzimy wyniki to wyjdzie: 1)2×1 – 3×2 + 5×3 + 7×4 = 2* -8+a/-16 – 3*0 + 5* 22a/-16 + 7a = -16 +2a + 110a – 112a = -16
  Czemu wynik nie wyszedł 1? Zrobiłam błędy?

 10. mtmilansk 2 grudnia 2013 o 23:14 Link do komentarza

  Witam, czy może Pan przedstawić jak wyliczyliśmy Wx1 ? Jeżeli Pan może to chciałbym poznać drogę do wyniku Wx1=-8+a1.
  Pozdrawiam.

 11. Nowat0r0 3 grudnia 2013 o 14:48 Link do komentarza

  Jeżeli rząd(A) jest większy od rzędu(U), to z jakiego twierdzenia lub metod korzystamy?

 12. mtmilansk 3 grudnia 2013 o 23:40 Link do komentarza

  witam, czy mógłby Pan w którymś z artykułów poruszyć kwestię programowania liniowego oraz metody symplex? pozdrawiam

 13. Ewelina 11 grudnia 2013 o 13:19 Link do komentarza

  witam,
  bardzo podoba mi się jasny sposób w jaki tłumaczy Pan matematykę.mam zakupiony cały kurs z macierzy i chciałabym zapytać czy w którejś z lekcji znajduje się objaśnienie tego twierdzenia?bo niestety póki co nie znalazłam tego twierdzenia w Pana lekcjach..

  • Krystian Karczyński 12 grudnia 2013 o 10:16 Link do komentarza

   Nie, niestety, twierdzenia Kroneckera – Capellego nie ma Kursie…

 14. magda 16 grudnia 2013 o 21:03 Link do komentarza

  Czy rozwiązywanie układów równań tą metodą jest gdzieś na kursie video? 🙂

 15. anavers 9 stycznia 2014 o 23:34 Link do komentarza

  Dzięki wielkie! W końcu jakieś konkretne tłumaczenie tej metody 🙂 Szkoda, że nie ma jej w kursach 🙂

 16. Damian 23 stycznia 2014 o 14:46 Link do komentarza

  Dobrze ,że udało mi się trafic na tą stronę. Faktycznie brakuje tej metody w kursach,ale znając material z innych lekcji nie powinno być problemu 🙂 Jak najbardziej polecam kursy e-trapez.

 17. Beata 26 stycznia 2014 o 16:37 Link do komentarza

  Bardzo prosze o rozpisanie obliczenia wyznacznika x (przy macierzy gdzie jest lambda) próbuje, to robić, ale wychodzą mi kosmiczne wyniki………

 18. Monika 10 kwietnia 2014 o 10:17 Link do komentarza

  dlaczego w tym ostatnim etapie wyszlo -8 + α , a nie -8 + 11α ?

 19. yarik199 10 sierpnia 2014 o 21:46 Link do komentarza

  mam takie uklad rownan
  x+y+t=0
  2x-y-t=3
  4x-5y-3t=7

  rzA = rzU= 3 = n; wiem ze mamy jedno rozwiazanie,to dalej trzeba skreslic jedno rownanie? ale jest problem bo mamy 3 niewiadome.

  • Krystian Karczyński 11 sierpnia 2014 o 09:15 Link do komentarza

   Nic nie skreślamy i nie wybieramy parametrów. To jest układ Cramera, rozwiązujemy go po prostu wzorami Cramera.

  • Ryhor Abramovich 20 października 2016 o 02:00 Link do komentarza

   open curly brackets table attributes columnalign left end attributes row cell x plus y plus t equals 0 end cell row cell 2 x minus y minus t equals 3 end cell row cell 4 x minus 5 y minus 3 t equals 7 end cell end table close

   Rozwiązanie:

   Skorzystamy ze wzorów Cramera:

   x subscript j equals W subscript j over W space open parentheses j equals 1 comma 2 comma 3 close parentheses

   gdzie: x subscript j – numer zmiennej w układzie (czyli x subscript 1 equals x comma space x subscript 2 equals y comma space x subscript 3 equals t),

   W – wyznacznik macierzy głównej (czyli macierzy współczynników),

   W subscript j – wyznacznik macierzy, otrzymanej za pomocy zamiany w macierzy głównej kolumny pod numerem j na kolumnę współczynników wolnych (czyli stojących z prawej strony od znaka =)

   Przypominam jeszcze, że wyznacznik 3-go stopnia liczymy wg „reguły trójkątów”:

   open vertical bar table row a b c row d e f row g h i end table close vertical bar equals a times e times i plus d times h times c plus g times b times f minus c times e times g minus f times h times a minus i times b times d

   Liczymy:

   W equals open vertical bar table row 1 1 1 row 2 cell negative 1 end cell cell negative 1 end cell row 4 cell negative 5 end cell cell negative 3 end cell end table close vertical bar equals 1 times open parentheses negative 1 close parentheses times open parentheses negative 3 close parentheses plus 2 times open parentheses negative 5 close parentheses times 1 plus 4 times 1 times open parentheses negative 1 close parentheses minus 1 times open parentheses negative 1 close parentheses times 4 minus open parentheses negative 1 close parentheses times open parentheses negative 5 close parentheses times 1 minus open parentheses negative 3 close parentheses times 1 times 2 equals

   equals 3 minus 10 minus 4 plus 4 minus 5 plus 6 equals negative 6

   I analogiczne:

   W subscript 1 equals open vertical bar table row 0 1 1 row 3 cell negative 1 end cell cell negative 1 end cell row 7 cell negative 5 end cell cell negative 3 end cell end table close vertical bar equals 0 minus 15 minus 7 plus 7 minus 0 plus 9 equals negative 6

   W subscript 2 equals open vertical bar table row 1 0 1 row 2 3 cell negative 1 end cell row 4 7 cell negative 3 end cell end table close vertical bar equals negative 9 plus 14 minus 0 minus 12 plus 7 plus 0 equals 0

   W subscript 3 equals open vertical bar table row 1 1 0 row 2 cell negative 1 end cell 3 row 4 cell negative 5 end cell 7 end table close vertical bar equals negative 7 plus 0 plus 12 plus 0 plus 15 minus 14 equals 6

   Wtedy:

   x equals x subscript 1 equals W subscript 1 over W equals fraction numerator negative 6 over denominator negative 6 end fraction equals 1

   y equals x subscript 2 equals W subscript 2 over W equals fraction numerator 0 over denominator negative 6 end fraction equals 0

   t equals x subscript 3 equals W subscript 3 over W equals fraction numerator 6 over denominator negative 6 end fraction equals negative 1

   Odp.: x=1, y=0, t=-1

 20. yarik199 31 sierpnia 2014 o 23:38 Link do komentarza

  kiedy rza=rzu=n to zawsze bedzie uklad Cramera?

 21. Sabina 19 stycznia 2015 o 18:49 Link do komentarza

  Co w momencie kiedy rzA=3 rzAU=3 ale mamy wiecej wierszy niż kolumn?

 22. weronika 4 lutego 2015 o 20:53 Link do komentarza

  Pomocy, dlaczego rzA i rzU wychodzi mi rowny 2?

 23. Klaudia 25 lutego 2015 o 17:19 Link do komentarza

  Pomocy… Mam układ równań :

  3x-y+z-4w=0 ,
  -6x+2y-2z+8w=0

  rzA=1 rzAU=1 nie wiem co mogę wziąć za parametr..

 24. Bartek 9 czerwca 2015 o 08:25 Link do komentarza

  Jak powinienem interpretować polecenie zadania:
  „Wyznacz bazę przestrzeni kolumn macierzy A i rząd macierzy A”

 25. Konrad 26 sierpnia 2015 o 16:47 Link do komentarza

  Pomocy mam układ równań następujący :
  -2x+2y+3u-w=1
  -x+y-3z++u=-1
  x-y-z+w=0
  Problem w tym że nie wiem jak zacząć… Pilne na jutro do wyjaśnienia.

  • Kamil Kocot 24 października 2016 o 00:41 Link do komentarza

   Układ równań (chyba zamiast u powinno być z 🙂 )

   open curly brackets table row cell table row cell negative 2 x plus 2 y plus 3 z minus w equals 1 end cell row cell negative x plus y minus 3 z plus u equals negative 1 end cell row cell x minus y minus z plus w equals 0 end cell end table end cell end table close

   można rozwiązać następująco:

   > budujemy macierz uzupełnioną układu (pierwsze 4 klolumny tworzą macierz główną ozn. A, wszystkie razem tzn. 4 kolumny + 1 z wyrazami wolnymi tworzą macierz uzupełnioną ozn. U)

   open square brackets table row cell negative 2 end cell 2 3 cell negative 1 end cell row cell negative 1 end cell 1 cell negative 3 end cell 1 row 1 cell negative 1 end cell cell negative 1 end cell 1 end table open vertical bar table row 1 row cell negative 1 end cell row 0 end table close vertical bar close square brackets

   > zerujemy kolumny w macierzy głównej A tzn. tworzymy kolumny z jedynkami i zerami aby ustalić rząd macierzy A oraz macierzy U

   open square brackets table row cell negative 2 end cell 2 3 cell negative 1 end cell row cell negative 1 end cell 1 cell negative 3 end cell 1 row 1 cell negative 1 end cell cell negative 1 end cell 1 end table open vertical bar table row 1 row cell negative 1 end cell row 0 end table close vertical bar close square brackets tilde table row cell w subscript 1 equals w subscript 1 plus 2 w subscript 3 end cell row cell w subscript 2 equals w subscript 2 plus w subscript 3 end cell row cell w subscript 3 equals w subscript 3 end cell end table tilde
open square brackets table row 0 0 1 1 row 0 0 cell negative 4 end cell 2 row 1 cell negative 1 end cell cell negative 1 end cell 1 end table open vertical bar table row 1 row cell negative 1 end cell row 0 end table close vertical bar close square brackets tilde table row cell w subscript 1 equals w subscript 1 end cell row cell w subscript 2 equals w subscript 2 plus 4 w subscript 1 end cell row cell w subscript 3 equals w subscript 3 plus w subscript 1 end cell end table tilde
open square brackets table row 0 0 1 1 row 0 0 0 6 row 1 cell negative 1 end cell 0 2 end table open vertical bar table row 1 row cell negative 3 end cell row 1 end table close vertical bar close square brackets tilde table row cell w subscript 1 equals w subscript 1 end cell row cell w subscript 2 equals 1 over 6 w subscript 2 end cell row cell w subscript 3 equals w subscript 3 end cell end table tilde
open square brackets table row 0 0 1 1 row 0 0 0 1 row 1 cell negative 1 end cell 0 2 end table open vertical bar table row 1 row cell negative 0.5 end cell row 1 end table close vertical bar close square brackets tilde table row cell w subscript 1 equals w subscript 1 minus w subscript 2 end cell row cell w subscript 2 equals w subscript 2 end cell row cell w subscript 3 equals w subscript 3 minus 2 w subscript 2 end cell end table tilde
open square brackets table row 0 0 1 0 row 0 0 0 1 row 1 cell negative 1 end cell 0 0 end table open vertical bar table row cell 1.5 end cell row cell negative 0.5 end cell row 2 end table close vertical bar close square brackets

   Po przekształceniach dostajemy, że r z ą d left parenthesis A right parenthesis equals 3 semicolon space r z ą d left parenthesis U right parenthesis equals 3n equals 4 (liczba niewiadomych) a zatem układ ma nieskończenie wiele rozwiązań zależnych od jednego parametru (patrz Twierdzenie Kroneckera-Capellego). Parametr ten wprowadzamy za niewiadomą z drugiej kolumny czyli za y ->patrz ostatnia macierz. 

   Z ostatniej macierzy odczytujemy rozwiązanie tzn. 

   open curly brackets table row cell 0 x plus 0 a plus 1 z plus 0 w equals 1.5 end cell row cell 0 x plus 0 a plus 0 z plus 1 w equals negative 0.5 end cell row cell 1 x minus 1 a plus 0 z plus 0 w equals 2 end cell end table close rightwards double arrow open curly brackets table row cell z equals 1.5 end cell row cell w equals negative 0.5 end cell row cell x equals a plus 2 end cell end table close semicolon space a element of straight real numbers

   czyli ostateczne rozwiązanie jest postaci 

   open curly brackets table row cell table row cell x equals a plus 2 end cell row cell y equals a end cell end table end cell row cell z equals 1.5 end cell row cell w equals negative 0.5 end cell end table close semicolon space a element of straight real numbers (a jest parametrem).

 26. Karolina 28 lutego 2016 o 15:07 Link do komentarza

  Czy jeżeli wiem jak obliczyć układ równań metodą Gaussa, to policzę każdy układ, czy są jakieś specjalne wyjątki w których jednak lepiej jest zastosować twierdzenie Kroneckera-Capellego?

 27. Ewa 27 grudnia 2017 o 16:45 Link do komentarza

  Witam,jak policzyć taki wyznacznik z liczbą urojoną lub niewiadomą, sama nie wiem?i    1-1   i2i   2+i 

Dodaj komentarz