fbpx
blog

Jak rozwiązać równanie różniczkowe w fizyce? (VIDEO)

Krystian Karczyński

Założyciel i szef serwisu eTrapez.

Magister matematyki Politechniki Poznańskiej. Korepetytor matematyki z wieloletnim stażem. Twórca Kursów eTrapez, które zdobyły ogromną popularność wśród studentów w całej Polsce.

Mieszka w Szczecinie. Lubi spacery po lesie, plażowanie i kajaki.


Matematykę używamy nie tylko na matematyce, oczywiście. Równania różniczkowe, na przykład, czekają na nas już za rogiem w fizyce, czy mechanice.

Oto jedno z nich:

 

Dzięki i powodzenia z fizyką na studiach!

Jedna z wielu opinii o naszych Kursach...

Nigdy nie byłem dobry z matmy a wybrałem się na studia inżynierskie, teraz zaczynam wszystko rozumieć. Jednak nauczyciel ma znaczenie!

Paweł

Szukasz korepetycji z matematyki na poziomie studiów lub szkoły średniej? A może potrzebujesz kursu, który przygotuje Cię do matury?

Jesteśmy ekipą eTrapez. Uczymy matematyki w sposób jasny, prosty i bardzo dokładny - trafimy nawet do najbardziej opornego na wiedzę.

Stworzyliśmy tłumaczone zrozumiałym językiem Kursy video do pobrania na komputer, tablet czy telefon. Włączasz nagranie, oglądasz i słuchasz, jak na korepetycjach. O dowolnej porze dnia i nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Twój komentarz będzie dostępny publicznie na naszej stronie razem z powyższym podpisem. Adres email nie będzie dostępny publicznie. Komentarz możesz zmienić, lub usunąć w każdej chwili. Dane osobowe zawarte w komentarzu i podpisie traktujemy zgodnie z naszą polityką prywatności.

 1. Wojtek pisze:

  Super

 2. Seweryn pisze:

  Też nie jestem fizykiem ale chyba:
  m – masa
  v(t) – prędkość
  m * dv/dt = m*a = F – siła działająca na ciało
  l*v(t) – też musi mieć wymiar siły, wygląda na składnik hamujący proporcjonalny do prędkości czyli siła tarcia
  l*u – też musi mieć wymiar siły, więc u musi mieć wymiar prędkości i najprawdopodobniej będzie też zależeć od czasu czyli u(t), więc jest to jakaś prędkość przyśpieszająca ciało z współczynnikiem tarcia “l”
  Lub można to zapisać tak:
  m*dv/dt=m*a=F=l*(u(t)-v(t)) – w takim wypadku “l” może być współczynnikiem tarcia (np. gąsienicy czołgu o jezdnie ), przy czym obiekt porusza się z poślizgiem, np czołg hamujący (wtedy u(t) jest prędkością gąsienic (podzieloną przez 2) względem czołgu: jeżeli gąsienice są zablokowane wtedy u(t)=0)

  1. Krystian Karczyński pisze:

   Wow, dzięki! Tylko z tym uby się nie zgadzało, bo to miała być stała, a nie jakaś inna funkcja zależna od t

  2. klimczyk pisze:

   Czy są “niezbędne wzory” na blogu w pdf tak jak np.z całek wielokrotnych?

  3. Monika pisze:

   Panie Krystanie, a będzie kiedyś kurs z matematyki dyskretnej, z równań różnicowych (rekurencyjnych)? Wielu studentów politechniki na pewno potrzebuje tego, tak samo jak ja:)

  4. Krystian Karczyński pisze:

   Może kiedyś będzie, ale na razie się nie szykuje…