fbpx
blog

Obliczanie granicy ciągu twierdzeniem o trzech ciągach (VIDEO)

Krystian Karczyński

Założyciel i szef serwisu eTrapez.

Magister matematyki Politechniki Poznańskiej. Korepetytor matematyki z wieloletnim stażem. Twórca pierwszych Kursów eTrapez, które zdobyły ogromną popularność wśród studentów w całej Polsce.

Mieszka w Szczecinie. Lubi spacery po lesie, plażowanie i kajaki.


Na tym filmiku pokazuję, jak obliczyć granicę ciągu zawierającego  – przy użyciu twierdzenia o trzech ciągach:

Mając do policzenia granicę ciągu z  w środku, na przykład:

…możemy skorzystać z twierdzenia o trzech ciągach.

Ogólną metodę liczenia granic przy pomocy twierdzenia o trzech ciągach znajdziesz w moim Kursie Granic. W tym poście przedstawię tylko ten jeden, konkretny przypadek ciągu.

Przykład

Wiemy, że liczba  będzie zawsze równa liczbie 1 (dla n parzystych), albo -1 (dla n nieparzystych). Prawdą jest więc, że jest zawsze mniejsza lub równa od 1 i większa lub równa od -1, prawda? Prawdziwe są więc nierówności:

Wyrażenie po prawej ma większy (lub równy) licznik od środkowego, więc całe jest dla dowolnego n większe lub równe od wyrażenia w środku.

Wyrażenie po lewej ma mniejszy (lub równy) licznik od środkowego, więc całe jest dla dowolnego n mniejsze lub równe od wyrażenia w środku.

Teraz pokazujemy, że ciągi ograniczające z góry i z dołu dążą do tej samej granicy (metodami wytłumaczonymi w Kursie Granic):

Pokazaliśmy, że ciągi ograniczające z góry i z dołu nasz ciąg wyjściowy dążą do , stąd zatem prosty wniosek, że nasza granica ciągu, którą mamy policzyć równa jest (bo tak nam “mówi” twierdzenie o trzech ciągach):

Bestsellery

Kurs Mechanika - Statyka

Studia / Autor: mgr inż. Adam Kasprzak

39,00 

Kurs Statystyka

Studia / Autor: mgr Krystian Karczyński

39,00 

Kurs Równania Różniczkowe

Studia / Autor: mgr Krystian Karczyński

39,00 

Kurs Ekonometria

Studia / Autor: mgr Joanna Grochowska

39,00 

Zobacz wszystkie Kursy eTrapez

Szukasz korepetycji z matematyki na poziomie studiów lub szkoły średniej? A może potrzebujesz kursu, który przygotuje Cię do matury?

Jesteśmy ekipą eTrapez. Uczymy matematyki w sposób jasny, prosty i bardzo dokładny - trafimy nawet do najbardziej opornego na wiedzę.

Stworzyliśmy tłumaczone zrozumiałym językiem Kursy video do pobrania na komputer, tablet czy telefon. Włączasz nagranie, oglądasz i słuchasz, jak na korepetycjach. O dowolnej porze dnia i nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój komentarz będzie dostępny publicznie na naszej stronie razem z powyższym podpisem. Komentarz możesz zmienić, lub usunąć w każdej chwili. Administratorem danych osobowych podanych w tym formularzu jest eTrapez Usługi Edukacyjne E-Learning Krystian Karczyński. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w Polityce Prywatności.


 1. Krystian Karczyński pisze:

  Chodziło o coś takiego:

  limit as n \rightwards arrow infinity of fraction numerator 2 to the power of n plus open parentheses negative 2 close parentheses to the power of n over denominator 3 squared end fraction

  ?

  Bo jeśli tak, to coś tu nie gra, ten ciąg jest rozbieżny, twierdzenie o trzech ciągach nie ma tu zastosowania…

 2. Monika pisze:

  Proszę o pomoc w obliczeniu granicy takiego ciągu przy wykorzystaniu twierdzenia o 3 ciągach: lim (2^n+ (-2)^n)/3^2. Dziękuję.

 3. Maciej pisze:

  Witam 🙂 Bardzo proszę o pomoc z taką granicą. Mam w polecaniu powiedziane ze musi to byc policzone metoda o 3 ciagach.
  i tak lim przy n –> nieskończoności dalej mam duzy pierwiastek stopnia (n+1) a pod pierwiastkiem n^3 + n^2 + n^1 +1 jest to zadanie z egzaminu
  pozdrawiam

 4. hania pisze:

  ups, przepraszam, nie wyszło 😉 Miała być granica przy n dążącym do nieskończoności i duży pierwiastek n-tego stopnia z 2^n + 2^(-n) +(cos n)^2

  1. Krystian Karczyński pisze:

   Czyli chodzi o taką granicę: \underset{n\to \infty }{\mathop{lim }}\sqrt[n]{{{2}^{n}}+{{2}^{-n}}+{{cos }^{2}}n}[/latex]?

   No zasadniczo można pójść na łatwiznę… Z dołu nie ma problemu, prawda?

   \sqrt[n]{{{2}^{n}}}\le \sqrt[n]{{{2}^{n}}+{{2}^{-n}}+{{cos }^{2}}n}[/latex]

   No i z góry też niewielki problem:

   \sqrt[n]{{{2}^{n}}+{{2}^{-n}}+{{cos }^{2}}n}=\sqrt[n]{{{2}^{n}}+\frac{1}{{{2}^{n}}}+{{cos }^{2}}n}\le \sqrt[n]{{{2}^{n}}+1+1}\le \sqrt[n]{{{2}^{n}}+{{2}^{n}}+{{2}^{n}}}[/latex]

   No i jesteśmy już w starym schemacie pokazanym w Kursie.

 5. hania pisze:

  Witam 🙂 Mam pytanie. Muszę obliczyć taką granicę: underset{n\to\infty}{\mathop{lim}},sqrt[n]{2^n + 2^(-n) + (cos n)^2}[/latex]
  wydaje mi się, że trzeba to obliczyć z twierdzenia o trzech ciągach. W takim razie jak to ograniczyć? Przez cosinusa mam wątpliwości 😛

 6. Paweł pisze:

  Witam 🙂 Mam pytanie a w zasadzie to prosiłbym o radę, mianowicie studiuje na Uniwersytecie Ekonomicznym i na matematyce w zasadzie nie omawialismy zbytnio Granic , zaś jedyne to co omówilismy to takie pojęcia jak :rachunek marginalny (krańcowy) oraz iloraz różnicowy.Na kazde z tych pojęć jest osobny wzór.I własnie chciałbym sie dowiedziec które lekcje z kursu Granice pownienem przerobic aby sie tego nauczyc , mam stosunkowo mało czasu i nie chciałbym się uczyć więcej niz jest mi potrzebne na kolokwium.Z góry dziękuje za odpowiedź

  1. Krystian Karczyński pisze:

   Witam, do tego to bardziej się przyda Kurs Pochodnych, ale ciężko będzie przełożyć pojęcia czysto matematyczne na ekonomiczne, a w Kursie jest tylko czysta matematyka…