fbpx

WolframAlpha Praktyczny Przewodnik część 12 – Równania różniczkowe

Chciałbyś o coś spytać? Daj mi znać w komentarzach, postaram się pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twój komentarz będzie dostępny publicznie na naszej stronie razem z powyższym podpisem. Komentarz możesz zmienić, lub usunąć w każdej chwili. Administratorem danych osobowych podanych w tym formularzu jest eTrapez Usługi Edukacyjne E-Learning Krystian Karczyński. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w Polityce Prywatności.


 1. Jarek pisze:

  Jak rysuję w wa funkcję y=x^1/5 jest ona na płaszczyźnie funkcja y=cx^1/5 to funkcja jest w przestrzeni?

  1. Krystian Karczyński pisze:

   Nie, to chyba WolframAlpha źle Pana zrozumiał.

   WolframAlpha zinterpretował Pana zapytanie w ten sposób, że uznał, iż chodzi o to, że funkcja y=C\sqrt[5]{x}[/latex]jest funkcją DWÓCH zmiennych Ci x, dlatego narysował odpowiedni wykres w przestrzeni trójwymiarowej.

   Tymczasem – jak mi się wydaje – Panu chodziło o to, że funkcja y=C\sqrt[5]{x}[/latex]jest rodziną różnych funkcji JEDNEJ zmiennej x, a CNIE jest zmienną tej funkcji, tylko stałą, parametrem – który odróżnia różne osobne funkcje w tej rodzinie.

   Chodzi więc o zbiór funkcji np: y=\sqrt[5]{x},y=2\sqrt[5]{x},y=\frac{1}{2}\sqrt[5]{x},y=-7\sqrt[5]{x},\ldots [/latex].

   Taki zbiór funkcji jest właśnie rozwiązaniem równania różniczkowego.

   Żeby zobaczyć wykres z wykreślonymi tymi funkcjami niech Pan wpisze w WolframAlpha po prostu równanie różniczkowe, powinien oprócz rozwiązania wykreślić także linie całkowe (czyli wykresy tych rozwiązań w jednym układzie).