Logarytm w granicy ciągu – jak zrobić to bez wysiłku?
Krystian Karczyński
Założyciel i szef serwisu eTrapez.
Magister matematyki Politechniki Poznańskiej. Korepetytor matematyki z wieloletnim stażem. Twórca pierwszych Kursów eTrapez, które zdobyły ogromną popularność wśród studentów w całej Polsce.
Mieszka w Szczecinie. Lubi spacery po lesie, plażowanie i kajaki.
W filmiku poniżej rozwiązuję – pozornie groźną – granicę ciągu z logarytmem. Na prośbę p. Patrycji z Facebooka.
Oczywiście de l’Hospital nie wchodzi w grę. Po pierwsze, nie wypada używać go do ciągów. Po drugie … właściwie po co? Jak przekonasz się z filmiku, wystarczą dwa zwykłe wzory na logarytmy ze szkoły średniej i najbardziej standardowe metody z rozwiązywania granic.
Przy okazji tłumaczę też ten fenomen, dlaczego stała do nieskończoności równa jest czasami nieskończoność, a czasami zero. No i kiedy jest tak, a kiedy tak.
Na końcu pokazuję, że niezawodny kalkulator WolframAlpha poradzi sobie również bez problemów z tym przykładem i jaką składnię trzeba zastosować.
To wszystko znajdziesz w tym krótkim, 8-minutowym filmiku:
Szukasz korepetycji z matematyki na poziomie studiów lub szkoły średniej? A może potrzebujesz kursu, który przygotuje Cię do matury?
Jesteśmy ekipą eTrapez. Uczymy matematyki w sposób jasny, prosty i bardzo dokładny - trafimy nawet do najbardziej opornego na wiedzę.
Stworzyliśmy tłumaczone zrozumiałym językiem Kursy video do pobrania na komputer, tablet czy telefon. Włączasz nagranie, oglądasz i słuchasz, jak na korepetycjach. O dowolnej porze dnia i nocy.