2 Ciekawych Ludzi i 2 Ciekawe Strony o Matematyce

Blog eTrapez i moje Kursy są dla studentów. Na studiach kwestia dobrego opanowania wielu matematycznych zagwozdek ze szkoły średniej jest decydująca dla zaliczenia i zdania egzaminu.

Chciałem więc polecić Tobie 2 dobre serwisy, które pomogą „wygładzić”  braki na polu matematyki ze szkoły średniej.

Oba mają tą niezbędną cechę, że umożliwiają naukę selektywną – tzn. wiedząc, że potrzebujesz np. powtórzyć sobie wykresy funkcji trygonometrycznych nie musisz uczyć się jako „bonusu” twierdzenia sinusów, albo przewalać cały podręcznik z którejś tam klasy.

Obie strony – nieprzypadkowo chyba – to nie wielkie serwisy tworzone za duże pieniądze i kierowane przez zespół ludzi. Zupełnie przeciwne, należą do indywidualnych, skromnych i pełnych poświęcenia pasjonatów matematyki.

A więc bez dalszych wstępów, proszę Państwa, oto oni:

 

Jakub Grzegorzek1. matematyka.pisz.pl

Legendarna strona Jakuba Grzegorzek. Aktywna i wzbogacana od wielu lat. Znajdziesz na niej tony rozwiązanych krok po kroku przykładów i zadań. Ma bardzo czytelną nawigację – nie rozpraszając uwagi kilkoma kliknięciami na pewno dotrzesz do tego, czego akurat potrzebujesz. Fantastycznie działają też linki w artykułach – analizując przykład możesz od razu sięgać do potrzebnych teoretycznych twierdzeń i definicji.

Do treści w formie „pisanej” Kuba dodał także wiele swoich komentarzy video.

Wielkim atutem matematyka.pisz.pl jest istniejąca wokół serwisu, żywa społeczność. Pod każdym artykułem można znaleźć komentarze z dodatkowymi pytaniami, odpowiedziami na nie od innych użytkowników itp. Funkcjonuje też aktywne 24h „forum zadankowe” – gdzie można prosić o pomoc w rozwiązaniu konkretnego zadania, lub przypatrzyć się zadaniom innych.

Mi najbardziej podoba się wysiłek włożony przez Autora strony w to, żeby była ona wygodna dla użytkowników. Czyli wspomniana już wcześniej nawigacja, pozytywny minimalizm strony (naprawdę nacisk na treść i brak „rozpraszaczy”), wersje artykułów „do druku”, prosty edytor wzorów i formuła matematycznych dla każdego (a nie tylko administratora), edytor wykresów nawet (to naprawdę coś) itd., itd.

Na koniec jeszcze wspomnę, że strona jest całkowicie darmowa (Kuba zbiera tylko dobrowolne dotacje na serwer). i przypomnę adresy:

matematyka.pisz.pl

Kanał MatematykaPiszPl na Youtube

 

Damian Wziętek2. matematykatv.pl

Strona Damiana Wziętka. Damiana poznałem osobiście, jesteśmy z jednego miasteczka i mieszkamy jakieś 100-200 metrów od siebie (chyba, że coś się zmieniło…). Kilka lat temu, tworząc swoje własne serwisy internetowe – ja dla studentów, Damian dla szkół średnich – ze zdziwieniem „spotkaliśmy się” w sieci. Ze zdziwieniem, bo przecież serwisów matematycznych w Polsce nie jest tak dużo, a tutaj okazuje się, że dwa z nich są robione niezależnie przez dwóch chłopaków z sąsiedztwa 🙂

Damian Wziętek proszę Państwa zaczynając zrobił prawdziwą inwazję na Youtube, wypuszczając zyliony krótkich filmików, na których tłumaczy przy tablicy. Na dzisiaj jego filmiki mają ponad 2 miliony wyświetleń i ponad 3 tysiące subskrybentów.

Serwis matematykatv umożliwia nawigację po tym oceanie matematycznej wiedzy. Część filmików jest darmowa, a za część trzeba zapłacić parę złotych.

Przypomnię więc linki:

matematykatv

Kanał matematykatv na Youtube

 

 

 

I jeszcze pytanie do Ciebie.

Znasz jakieś ciekawe serwisy o matematyce? Podziel się z innymi w komentarzach!

 

 

Paczka wszystkich Kursów eTrapez

139 zł

Zobacz więcej