Największy problem z macierzami…

Macierze jest to temat stosunkowo prosty. Schematy rozwiązywania zadań są nieskomplikowane i nie wymagają wielkiej wiedzy, starczy ta z gimnazjum, czy może nawet podstawówki.

Wiąże się jednak z nimi jeden kłopot – żeby policzyć głupi rząd macierzy, czy wyznacznik nawet niskiego stopnia trzeba wykonać naprawdę dużo operacji matematycznych.

Błędy rachunkowe

Prostych – typu dodawanie i mnożenie liczb dodatnich i ujemnych, ale jest ich sporo do wykonania – może kilkadziesiąt, a może kilkuset. Łatwo więc o błąd rachunkowy typu jakieś głupie -2+3=-1, a jeden taki błędzik rozkłada całe zadanie.

Każdy ma swój współczynnik prostych błędów rachunkowych i na setkę prościutkich operacji ileś tam razy się myli. To nic niezwykłego i to nie mija z wiekiem. „Głupie błędy” towarzyszyć nam będą zawsze. Ten współczynnik można i należy jednak obniżać.

Rozwiązanie

Jeden sposób to rozwiązywanie dużej ilości zadań z macierzy (to naprawdę pomaga), a drugi – rozpisywanie wszystkich obliczań maczkiem na marginesie albo w brudnopisie.

Mnożąc macierze rozpisuj. Dodając wiersze przy liczeniu wyznacznika macierzy rozpisuj. Nie próbuj rachować 4*(-6)+3 w pamięci. Zobaczysz, że Twoja pamięć wzrokowa to Twój najlepszy przyjaciel.

Powodzenia w rachowaniu macierzy!

Paczka wszystkich Kursów eTrapez

139 zł

Zobacz więcej