Skąd mam wiedzieć, co podstawić w całkach nieoznaczonych?

W całkach nieoznaczonych podstawa podstaw i większość liczenia to metoda przez podstawienie. Chodzi w niej ogólnie o to, żeby całkę nieoznaczoną jednej zmiennej np. x przedstawić za pomocą całki nieoznaczonej innej zmiennej np. t. No i jeszcze o to, żeby ta druga całka była już prostsza do policzenia, oczywiście.

Odwieczny problem z tym jest taki: co podstawić za t? Jakie podstawienie zastosować?

Odpowiedź jest nieciekawa…

Jeśli przygodę z całkami nieoznaczonymi dopiero zaczynasz mam dla Ciebie złą wiadomość. Ta wiadomość jest taka: tu nie ma schematu.
Zasadą jest brak zasady. Nie istnieją żadne klucze typu: „podstawiam za t to co pod pierwiastkiem, albo to co w mianowniku” albo: „jak jest to wtedy robię tak, a jak jest inaczej wtedy robię śmak”.
Zaakceptuj to.
Dopiero rozwiązanie około 20 całek wyrobi w Tobie pewną intuicję i wyczucie i wtedy nadejdzie czas na kombinowanie „co muszę wziąść, żeby pochodna tego zawierała się w funkcji podcałkowej” itp.

Strzelaj, strzelaj, strzelaj…

A co musisz robić, jeśli jeszcze tych 20 całek nieoznaczonych nie rozbroiłeś? To proste. Musisz strzelać i sprawdzać, czy podstawienie pasuje. Koniecznie na papierze!!!! A nie w głowie i w pamięci!!! Podstawienie nie pasuje? Trudno, przekreślasz i próbujesz innego.
Nie ma nic gorszego od długiego wpatrywania się w całkę nieoznaczoną, napinania zwojów mózgowych – bez sięgania nawet po długopis – a potem zrezygnowanego kręcenia głową i mówienia: „Nie wiem, co tu podstawić”.
Zamiast tego pisz od razu i strzelaj różne podstawienia, które przyjdą Ci do głowy. Nikt Ci krzywdy nie chce zrobić, więc nie powinieneś długo czekać na znalezienie prawidłowego podstawienia, czyli takiego, które zastąpi wszystkie zmienne x zmiennymi t
Powodzenia!

Paczka wszystkich Kursów eTrapez

139 zł

Zobacz więcej